Věcné čtení

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem na odbornou literaturu k problematice věcného čtení. Jde mi o odborné vysvětlení tohoto termínu. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,
knihy lze hledat v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR na www.nkp.cz , katalogy a databaze, baze NKC, podle klíčových slov. Definice pojmu nebo výklad by mohl      být v některé kapitole knih, které se zabývají metodikou čtení, výukou čtení apod.
Slovník literární teorie. Praha: Československý spisovatel, 1984. uvádí pod heslem četba: 1. Čtení, základní způsob vnímání literárního díla ve formě písemného projevu. V průběhu tohoto procesu vstupuje literární dílo do vědomí čtenáře a konfrontuje se zde s jeho zkušenostním komplexem...
2. nepřesné synonymum pro termín literatura...
Slovník uvádí pouze heslo literatura věcná - soubor všech písemných projevů kromě literatury umělecké. Podle oboru, praktického poslání a typických stylistických prostředků se literatura věcná dělí na tři základní oblasti: a) na literaturu odbornou, b) publicistickou a c) administrativní....
O věcném čtení nejspíše hovoříme v souvislosti s chápáním čteného textu, dovednost čtenáře pochopit daný text četbou. Odborné vysvětlení se nám ale nepodařilo v dostupných zdrojích najít. Doporučujeme obrátit se na Národní pedagogickou knihovnu J.A.Komenského  http://npmk.cz/knihovna nebo na Ústav pro českou literaturu AV ČR http://www.ucl.cas.cz/  nebo Ústav pro český jazyk AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.
Domníváme se, že věcné čtení je čtení jako zdroj informací, čtení vyhledávací, slouží k orientace v textu.
Na webu jsme našli zprávu, která se po odborné stránce  věnuje problematice, která by Vás mohla zajímat:
"Česká školní inspekce
Fráni Šrámka 37, 150 21 Praha 5
Čtenářská gramotnost
jako vzdělávací cíl
pro každého žáka
Praha, březen 2010
Slovo úvodem
Vážení kolegové ve školních třídách, v hodinách všech vyučovacích předmětů!
Dostáváte do ruky příručku, která vám má pomáhat při přípravě i během výuky k tomu, abyste
rozvíjeli čtenářskou gramotnost dětí a dospívajících. Doufáme, že také pomůže školám, aby
společně s inspektory ČŠI sledovaly a zlepšovaly podmínky a průběh vzdělávání po stránce čte-
nářské gramotnosti žáků.
Ukazuje se naléhavá potřeba toho, aby absolventi škol dokázali dobře porozumět jak sdělením
odborným -pro své životní profese, tak i sdělením veřejným – pro udržení demokracie a pro udrži-
telnost života, ale také textům uměleckým -pro dobro své duše a pro soužití s druhými..."

Z elektronického katalogu NK ČR jsme vybrali některé knihy, které by mohly obsahovat zmínky o Vámi hledané problematice, ale projít si je musíte sama.
     Gjurova, Nadezda
     Cestina jako cizi jazyk pro zacinajici skolaky : metodika pro ucitele / Nadezda Gjurova. -- Vyd. 1.. -- Praha : Portal, 2011. -- 127 s. : il. ; 23 cm
     ISBN 978-80-7367-837-1 (broz.)
     . -- Obsahuje bibliografii
      * cestina
      * cestina jako cizi jazyk
      * metodicke prirucky
     Signatury:* 54 F 107918

     Travnicek, Jiri, 1960-
     Ctenari a cteni v Ceske republice : 2007 : prvni reprezentativni pruzkum mezi obyvateli Ceske republiky zamereny na cteni knih : vysledky pruzkumu, jejich popis a utrideni / Jiri Travnicek. -- [Cesko : s.n.], 2008. -- 39 s. : il. ; 27 cm
     ISBN 978-80-254-3180-1 (v knize neuvedeno : broz.)
     Nazev z obalky -- Na obalce: NK. -- Vychazi jako samostatna pril. casopisu Host 2/2008
      * cetba -- Cesko -- 2001-2010
      * ctenarstvi -- Cesko -- 2001-2010
      * ctenarska gramotnost -- Cesko -- 2001-2010
      * ctenarsky vkus -- Cesko -- 2001-2010
      * vyzkumne zpravy * statisticke prehledy
     Signatury:* 54 D 153608

     Cteni, psani, jazykova a literarni vychova v 1. rocniku zakladni skoly : Met. pruvodce k trojdilne ucebnici Cteni a psani / Zprac. [kol.] za red. Jarmily Hrebejkove ; Prupravne cviky naps. Vaclav Penc. -- 3. vyd.. -- Praha : SPN, 1981 (Liberec : SG 01). -- 154, [5] s. [9] pril. : obr. ; 8. -- (Metodicke texty pro ucitele)
     ISBN (Broz.) : Kcs 16,50
     Prehl. lit. -- 8000 vyt.. -- Bibliogr. na s. 150-152.
      * Psani - ucebnice zakl. skol (1. roc.) - prirucky metodicke
      * Vychova jazykova - ucebnice zakl. skol (1. roc.) - prirucky metodicke
      * Vychova literarni - ucebnice zakl. skol (1. roc.) - prirucky metodicke
      * Cteni - ucebnice zakl. skol (1. roc.) - prirucky metodicke
      * Cestina - vyucovani - metodika
     Signatury:* 54 H 099886

     Tymichova, Hana
     Nauc me cist a psat / Hana Tymichova ; Ilustr., obalka a graf. uprava Bohumil Maxa ; [Predml.] Jirina Taxova. -- 3. vyd.. -- Praha : SPN, 1992 (Zlin : Grafia). -- 139 s. : barev. obr. ; 20 x 25 cm. -- (Edice specialni pedagogiky)
     ISBN 80-04-26186-8 (broz.) : Kcs 56,00
      * dysgrafie * dyslexie * metodika * pocatecni psani * pocatecni cteni
      * metodicke prirucky
      * cteni pocatecni - dyslexie - prirucky metodicke
      * psani pocatecni - dysgrafie - prirucky metodicke
     Signatury:* 54 H 185906

     Burke, Peter, 1937-
     Spolecnost a vedeni : od Gutenberga k Diderotovi / Peter Burke ; [z anglickeho originalu ... prelozil Martin Pokorny ; doslov napsal Miroslav Petricek]. -- 1. ceske vyd.. -- Praha : Karolinum, 2007. -- 304 s. ; 21 cm. -- (Limes)
     ISBN 978-80-246-1319-2 (broz.)
     Nazev orig.: Social history of knowledge
     Vychazi v ramci vyzkumneho zameru MSMOO21620824 Zaklady moderniho sveta v zrcadle literatury a filozofie reseneho na Filozoficke fakulte UK. -- Obsahuje bibliografii, bibliograficke odkazy a rejstrik. -- Vydavatel: Univerzita Karlova v Praze
      * vedeni -- sociologicke aspekty
      * poznani -- sociologicke aspekty
      * vedecke poznani -- dejiny
      * dejiny vychovy a vzdelavani
      * prezentace informaci -- dejiny
      * veda a spolecnost -- dejiny
      * veda a politika -- dejiny
      * znalostni spolecnost
      * studie * prehledy
     Signatury:* 54 H 283195* SF II 077344

     Gruber, David, 1955-
     Technika racionalniho cteni : cteni, mysleni, uspech / David Gruber. -- Ostrava : Vyzkumny ustav hutnictvi zeleza Dobra, usek Hutnicky institut, 1991 (Metasport). -- 157 s. ; 30 cm
     ISBN 80-85234-45-9 (broz.) : Kcs 35,00
      * prirucky
      * Cteni racionalni - metodika a nacvik - prirucky
     Signatury:* 54 D 090869

     Gruber, David, 1955-
     Teorie racionalniho cteni : uceb. text k uvodnimu kursu rychleho cteni / David Gruber. -- Ostrava : Dum techniky CSVTS, 1984. -- 61 s. ; 20 cm
     ISBN (Broz.)
      * Cteni racionalni - metodika a nacvik - prirucky

     Jedlicka, Josef, 1906-1997
     Uvod do metodiky elementarniho cteni a psani : Urceno posl. pedagog. fak. interniho, dalkoveho a postgradualniho studia / Josef Jedlicka. -- 1. vyd.. -- Ostrava : Pedagog. fak., 1972 (MTZ 22). -- 89, [4] s. : [6] s. fot. pril. ; 8
     Prehl. lit. -- Il. tit. list -- Obalka: Zdenek Jelinek -- 1000 vyt.
      * Cteni - metodika - ucebnice vysokoskol.
      * Psani - metodika - ucebnice vysokoskol.
     Signatury:* 54 F 105579* 54 F 106872*  SF II 080977