Ve kterých novinách/časopisech byste hledali příspěvky o 17.11. 1989 jakožto převratu připravovaném StB?

Text dotazu

Dobrý den. Údajně v těsně porevolučním období (roky 1990, 1991) byly u nás velmi rozšířené diskuse o převratu připravovaném StB. Byly rozšířené natolik, že se odrazily i v odborné literatuře té doby (např. viz Ivo Možný - Proč tak snadno). Potřebovala bych se do těchto diskusí ponořit, ale opravdu nevím, kde začít. V jakém tisku porevolučních let by podle Vás bylo možné komentáře k tomuto tématu nalézt? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

k vyhledání  článků k problematice, kterou sledujete nejspíš pro svoji školní práci, lze využít např. článkovou databázi ANL na www.nkp.cz, katalogy a databáze nebo třeba digitální zpracování periodik v systému Kramerius, Národní digitální knihovna, (K3; Nová pravda, Pravda,...), příp.  licencovaného zdroje Národní knihovny ČR - článková databáze Anopress (přístupná např. ve studovně periodik nebo v Referenčním centru).

Vyhledávat lze kombinací klíčových slov (STB, 1989, převrat apod.) Zde je několik článků na ukázku z databáze ANL:

     Hlavni zahlavi       Cenkova, Jana

     Nazev                V knize Velky prevrat[--] / [autorka recenze] Jana Cenkova

     Zdroj. dokument      Literarni noviny, ISSN 1210-0021 Roc. 10, c. 48 (19991201), s. 16 10:48

     Odkazy               http://archiv.ucl.cas.cz/index.php?path=LitNIII/10.1999/48 - Plny text

     Poznamka             V rubrice Knihovnicka Literarnich novin

     Klicova slova        vnitrni politika * vladni formy * komunisticky rezim * pad rezimu * r. 1989 * vnitropoliticky vyvoj * Ceskoslovensko * Cesko * stol. 20., leta 90.

     Recenze na           Recenze na: Mechyr, Jan Velky prevrat ci snad revoluce sametova?. Praha : Progetto, 1999. Kniha

     Hlavni zahlavi       Horackova, Alice

     Nazev                Havel a prevrat. Bez prikras / Alice Horackova

     Popis (rozsah)       1 il.

     Zdroj. dokument      Mlada fronta Dnes - Praha, ISSN 1210-1168 Roc. 20, c. 258 (20091105) 20:258

     Zdroj. dokument      Praha S. C/7

     Poznamka             Rubrika: Kultura

     Predmet. heslo       Havel, Vaclav, 1936-2011

     Predmet. heslo       Sametova revoluce (1989 : Ceskoslovensko) -- Ceskoslovensko -- 1989

     Recenze na           Recenze na: Gerova, Irena Vyhrabavacky. Praha : Paseka, 2009. Kniha

     Hlavni zahlavi       Kolacek, Lubos Y., 1960-

     Nazev                Zpusobila falesna mrtvola statni prevrat? / Lubos Y. Kolacek

     Popis (rozsah)       il.

     Zdroj. dokument      History revue, ISSN 1803-0440 Roc. 1, c. 11 (2008), s. 26-27 1:11

     Predmet. heslo       Zifcak, Ludvik, 1960-

     Predmet. heslo       Sametova revoluce (1989 : Ceskoslovensko)

     Hlavni zahlavi       Pithart, Petr, 1941-

     Nazev                Byl to prevrat a ne revoluce / Petr Pithart

     Popis (rozsah)       1 il.

     Zdroj. dokument      Mlada fronta Dnes, ISSN 1210-1168 Roc. 17, c. 270 (20061121), s. A/10 17:270

     Predmet. heslo       Sametova revoluce (1989 : Ceskoslovensko)

     Forma a zanr         komentare

     Hlavni zahlavi       Placak, Petr, 1964-

     Nazev                Klausovo zavadejici tvrzeni / Petr Placak

     Popis (rozsah)       1 il.

     Zdroj. dokument      Lidove noviny, ISSN 0862-5921 Roc. 20, c. 271 (20071121), s. 10 20:271

     Poznamka             Rubrika: Nazory

     Predmet. heslo       Unor (1948 : Ceskoslovensko)

     Predmet. heslo       Sametova revoluce (1989 : Ceskoslovensko)

     Hlavni zahlavi       Barta, Zdenek

     Nazev                Po deseti letech jsme teprve na ctvrtine cesty ke svobode : [Rozhovor s evangelickym fararem a signatarem Charty 77] / Zdenek Barta ; [Zapsal] Robert Malecky

     Popis (rozsah)       1 obr

     Zdroj. dokument      Denik Litomericka, ISSN 1214-8520 Roc. 7, c. 270 (19991119), s. 9 7:270

     Dalsi puvodce        Malecky, Robert

     Predmet. heslo       Barta, Zdenek, 1949-

     Predmet. heslo       Chotineves (Cesko)

     Predmet. heslo       Praha

     Klicova slova        vnitrni politika * prevrat * listopad 1989 * knezi

     Forma a zanr         rozhovory

Podle klíčových slov k bibliografickému záznamu článků poznáte zhruba, o čem text pojednává. Periodikum si ale musíte půjčit a článek přečíst, abyste zjistila, zda je relevantní pro vaši práci.

Odkazy na internetu uvádějí též nějaké názory na problematiku. Je ovšem třeba zvážit, vyjadřují-li stanovisko, které se vám jeví jako správné.

http://www.topky.sk/cl/11/1433797/Sef-komunistickeho-rezimu--Prevrat-v-roku-1989-zorganizovala-StB--aby-mohli-rozkradnut-stat-

http://protiproud.parlamentnilisty.cz/politika/1323-listopad-1989-vsechno-bylo-jinak-proc-studium-v-usa-organizovala-stb-sametovy-prevrat-v-praze-se-pripravoval-za-morem-svedek-se-po-ctvrt-stoleti-rozhodl-promluvit.htm

http://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/67-miroslav-dolejsi-analyza-udalosti-17-listopadu-1989