Příjmení Kajanovič

Text dotazu

Zajímá mě původ příjmení Kajanovič. Kdy mohlo vzniknout, případně kdy se začalo objevovat ve střední Evropě? Domnívám se, že pochází z Balkánu.

Odpověď

Dobrý den,
prošli jsme publikace, které má Národní knihovna ČR k výkladu příjmení ve fondu, ale žádná z nich bohužel neobsahuje informace k původu příjmení Kajanovič. Pouze Josef Beneš ve své knize O českých příjmeních uvádí příjmení Kajan, které patří do skupiny příjmení odvozených ze jmen křestních a starých osobních, dále k domáckým tvarům s konsonantickými příponami, konkrétně příponou -an: Z rozmanitých typů jmen s příponou -a se často tvoří další derivace s příponou -n, je-li v kořeni dlouhá samohláska, krátí se většinou, jak je vidět např. ve dvojicích Jíra-Jiran, Míka-Mikan. Některá z těchto příjmení splývají se jmény obyvatelskými a se jmény z místních jmen.

Domníváme se, že by se mohlo jednat o slovenské příjmení, v příručce věnující se původu příjmení na Slovensku se však Kajanovič také nevyskytuje. Nejvíce se mu blíží příjmení Kajánek: pravděpodobně souvisí se zkrácenou formou (Kojan) slovanského složeného jména typu Kojislav, bylo by možné ho spojovat také se slovesem "kajať sa" = litovat zlých činů; na Slovensku se vyskytuje docela často (160 rodin), jeho ohniskem se zdají být Kysuce (116, z toho v Rakovej 51), z Turzovky jsou známé 4 rodiny, z Korne je známý jen ojedinělý výskyt.

Výskyt tohoto příjmení u nás není příliš častý, dle statistik četnosti jmen a příjmení Ministerstva vnitra ČR žilo k 3.2.2015 na našem území 14 mužů a 12 žen s příjmením Kajanovič/Kajanovičová. Pokud by Vás zajímaly i další statistiky, doporučujeme kromě stránek Ministerstva vnitra také např. servery Kde jsme (http://www.kdejsme.cz) nebo Naše jména (http://www.nasejmena.cz).

Ohledně vyhledání původu Vašeho příjmení se také můžete zkusit obrátit ještě na Ústav pro jazyk český (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/).

Použité zdroje

* BENEŠ, Josef. O českých příjmeních. Vyd. 1. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1962. Str. 91. Studie a prameny; sv. 14.
* Majtán, Milan. Naše priezviská. 1. vyd. Bratislava: Veda, 2014. S. 116. ISBN 978-80-224-1357-2.
* Statistiky Ministerstva vnitra ČR - http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni.aspx

Další prohlédnuté zdroje:
* KOTÍK, Antonín. Naše příjmení: studie ku poznání příjmení českoslovanských, s ukázáním jejich hojnosti, rozmanitosti a namnoze zvláštního rázu a s pokusem o vysvětlení jich původu a smyslu. Nové vyd. V Praze: Nákladem Jana Kotíka, 1897. 288 s. V digitalizované podobě volně dostupné v digitální knihovně Kramerius 3: http://kramerius.nkp.cz/[…]/MShowMonograph.do?id=22709
* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2010. Str. 75. ISBN 978-80-86781-03-8.
* KNAPPOVÁ, Miloslava. Naše a cizí příjmení v současné češtině. Liberec: Tax Az Kort, 2002. 256 s. ISBN 80-238-8173-6.
* BENEŠ, Josef. Německá příjmení u Čechů. Vyd. 1. Ústí nad Labem: Univerzita J.E. Purkyně, 1998. 2 sv. Acta Universitatis Purkynianae. Slavogermanica; 34-IX. ISBN 80-7044-212-3.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie 250 nejčastějších příjmení. Vyd. 2. Praha: Epocha, 2002. 319 s. ISBN 80-86328-10-4.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená: malá encyklopedie nejčastějších příjmení. II. díl, jména na 251.-501.místě, Adam - Žižka. Vyd. 1. Praha: Epocha, 2003. 381 s. ISBN 80-86328-30-9.
* MATES, Vladimír. Jména tajemství zbavená, aneb, Příjmení pod mikroskopem. 1. vyd. Praha: Epocha, 2004. 298 s. ISBN 80-86328-58-9.
* SVOBODA, Jan. Staročeská osobní jména a naše příjmení. 1. vyd. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1964. 317 s.