Ve kterém díle Karla Poláčka najdu ?

Text dotazu

Dobrý den. Nemohu nikde najít jméno knihy/povídky Karla Poláčka, ve kterém vystupuje výpravčí/výhybkář s profilem benátského dóžete, a kde se vypráví pohádka o staré Šaršounce. Děkuji vám za pomoc při nalezení.

Odpověď

Dobrý den,

Postava vyhybkare s profilem benatskeho dozete figuruje v povidce Zahrada vonnych usmevu, ktera vysla jako soucast knihy Povidky pana Kockodana:

... Nadrazi hledelo prisne a odmitave svoji zlutou fasadou. Stary vyhybkar s profilem benatskeho dozete, s mohutnou, snehobilou kstici, prechazel kolej zadumanyma nohama. ...

Povidky pana Kockodana vcetne povidky Zahrada vonnych usmevu vysly v nekolika vydanich:

POLACEK, Karel. Povidky pana Kockodana. Brno : Polygrafie; Brno : Borovy, 1922. 108 s.

POLACEK, Karel. Povidky pana Kockodana. 1. vyd. Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1957. 189 s.

POLACEK, Karel. Metempsychoza cili stehovani dusi. 1. vyd. Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1969. 340 s. Kniha obsahuje i Povidky pana Kockodana.

POLACEK, Karel. Metempsychoza cili stehovani dusi. 2. vyd. Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1975. 403 s. Kniha obsahuje i Povidky pana Kockodana.

POLACEK, Karel. Povidky pana Kockodana ; Na prahu neznama - Kouzelna sunka ; Povidky izraelskeho vyznani ; Bez mista (Pan Selichar se osvobodil). Vyd. v tomto celku 1. Praha : Nakladatelstvi Franze Kafky, 1995. 346 s.

Pani Sarsounova (Sarsounka) je hlavni postavou povidky Pohadky nasi babicky, ktera je soucasti souboru Metempsychoza.
POLACEK, Karel. Metempsychoza cili stehovani dusi. 1. vyd. Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1969. 340 s. Kniha obsahuje tyto soubory povidek Valky male i velke, Metempsychoza, Povidky pana Kockodana, Povidky izraelskeho vyznani, Pan Selichar se osvobodil, Pan doktor Munory.

POLACEK, Karel. Metempsychoza cili stehovani dusi. 2. vyd. Praha : Ceskoslovensky spisovatel, 1975. 403 s. Kniha obsahuje tyto soubory povidek Valky male i velke, Metempsychoza, Povidky pana Kockodana, Povidky izraelskeho vyznani, Pan Selichar se osvobodil.