Vchod katedrály, chorály

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla bych se prosím Vás zeptat jak se
nazýval vchod do katedrály v Remeši? A ještě kde se stavěly chorály?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli hlavní vchod do katedrály, nicméně informaci o tom, že by nesl nějaké jméno jsme přímo nenalezli. Hlavní portál je zasvěcený Panně Marii, jejímu životu a blahořečení. Trojúhelníkový štít nad portálem, neboli vimperk, znázorňuje korunovaci Madony Kristem ("Couronnement de la Vierge par le Christ").

Katedrála má celkem 6 vchodů, 3 ze západního průčelí a 3 ze severního, podrobnější popis, včetně bližších informací k hlavnímu vchodu, naleznete na následujících stránkách (bohužel pouze ve francouzštině):

Portails façade Ouest -

http://www.cathedrale-reims.com/notre-dame-saint-jacques-reims/rubrique2.php

?ident=6150

Portails façade Nord -

http://www.cathedrale-reims.com/notre-dame-saint-jacques-reims/rubrique2.php

?ident=6154

http://cathedrale.maisons-champagne.com/main.php?themes=facade_occi&part=2

Co se týče Vašeho druhého dotazu, zřejmě jste neměla na mysli chorál, jedná se totiž o soubor jednohlasých liturgických zpěvů, podrobněji viz následující definice:

chorál [z lat. chorus - sbor] - a) v katolické chrámové hudbě soubor jednohlasých liturgických zpěvů na řecký a latinský text (výjimečně též na nár. jazyky), které se vyvinuly během prvých st. existence křesťanství v různých teritoriích s řadou regionálních specifik (ambroziánský zpěv, gallikánský zpěv ad.) a které byly později sjednoceny v gregoriánský ch.; autonomii si vedle gregoriánského ch. dodnes udržel pouze ambroziánský ch. v rámci milánské diecéze;

b) v evangelické chrám. hudbě se jako ch. označuje soubor duch. písní užívaných v rámci bohoslužby, v širším smyslu soubor všech duch. písní různých náboženských obcí (husitský ch., českobratrský ch. ad.);

c) v přeneseném smyslu ozn. kompozičního zpracování nápěvu duch. písně: její sbor. úprava, event. instr. přepracování (varhanní ch. J. S. Bacha); od 19.

st. v přeneseném smyslu ozn. důstojné skladby hymnického charakteru i bez přímého vztahu k pův. chorální hudbě (varhanní ch. C. Francka).

Použitý zdroj:

Universum: všeobecná encyklopedie. 4 díl, CH-Kn. Praha: Odeon, 2000. Str.70.

ISBN 80-207-1066-3.