Vchod katedrály, chorály

Text dotazu

Dobrý den. Chtěla bych se prosím Vás zeptat jak se
nazýval vchod do katedrály v Remeši? A ještě kde se stavěly chorály?

Odpověď

Dobrý den,

předpokládáme, že máte na mysli hlavní vchod do katedrály, nicméně informaci o tom, že by nesl nějaké jméno jsme přímo nenalezli. Hlavní portál je zasvěcený Panně Marii, jejímu životu a blahořečení. Trojúhelníkový štít nad portálem, neboli vimperk, znázorňuje korunovaci Madony Kristem ("Couronnement de la Vierge par le Christ").

Katedrála má celkem 6 vchodů, 3 ze západního průčelí a 3 ze severního, podrobnější popis, včetně bližších informací k hlavnímu vchodu, naleznete na následujících stránkách (bohužel pouze ve francouzštině):

Portails façade Ouest -

http://www.cathedrale-reims.com/notre-dame-saint-jacques-reims/rubrique2.php

?ident=6150

Portails façade Nord -

http://www.cathedrale-reims.com/notre-dame-saint-jacques-reims/rubrique2.php

?ident=6154

http://cathedrale.maisons-champagne.com/main.php?themes=facade_occi&part=2

Co se týče Vašeho druhého dotazu, zřejmě jste neměla na mysli chorál, jedná se totiž o soubor jednohlasých liturgických zpěvů, podrobněji viz následující definice:

chorál [z lat. chorus - sbor] - a) v katolické chrámové hudbě soubor jednohlasých liturgických zpěvů na řecký a latinský text (výjimečně též na nár. jazyky), které se vyvinuly během prvých st. existence křesťanství v různých teritoriích s řadou regionálních specifik (ambroziánský zpěv, gallikánský zpěv ad.) a které byly později sjednoceny v gregoriánský ch.; autonomii si vedle gregoriánského ch. dodnes udržel pouze ambroziánský ch. v rámci milánské diecéze;

b) v evangelické chrám. hudbě se jako ch. označuje soubor duch. písní užívaných v rámci bohoslužby, v širším smyslu soubor všech duch. písní různých náboženských obcí (husitský ch., českobratrský ch. ad.);

c) v přeneseném smyslu ozn. kompozičního zpracování nápěvu duch. písně: její sbor. úprava, event. instr. přepracování (varhanní ch. J. S. Bacha); od 19.

st. v přeneseném smyslu ozn. důstojné skladby hymnického charakteru i bez přímého vztahu k pův. chorální hudbě (varhanní ch. C. Francka).

Použitý zdroj:

Universum: všeobecná encyklopedie. 4 díl, CH-Kn. Praha: Odeon, 2000. Str.70.

ISBN 80-207-1066-3.

Obor

Historie a pomocné historické vědy. Biografické studie

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

16.02.2010 11:50

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu