Vázová malba

Text dotazu

Dobrý den, prosím o podrobné vysvětlení pojmu vázová malba a náměty které byly touto technikou malovány. Děkuji

Odpověď

Dobrý den, slovníky výtvarného umění uvádějí heslo "vázové malířství". Pojem se vztahuje k specifickému výtvarnému projevu řeckého umění. Vychází z tradice výroby a užívání řady tvarově rozmanitých nádob vázového typu. Pásovitý dekor váz se podřizoval tvaru nádoby, užité motivy byly rostlinné, zvířecí, figurální a ornamentální. Vznik vázového malířství je kladen do přelomu druhého a prvního tisíciletí př.n.l. Vyvíjelo se od prehistorického období přes období archaické (geometrický, orientalizující a černofigurový styl) k období klasickému (červenofigurový styl). Po peloponéských válkách došlo k úpadku athénského vázového malířství, helénské vázy byly zdobeny již pouze prostým ornamentálním dekorem.

Podrobný popis vývoje řeckého vázového malířství naleznete v knize:
* FREL, Jiří. Řecké vázy. 1. vyd.  Praha : SNKLHU, 1956.

Přehledný popis nabízí také slovník:
* BALEKA, Jan. Výtvarné umění : výkladový slovník : (malířství, sochařství, grafika). 1.vyd. Praha : Academia, 1997. ISBN 80-200-0609-5.

Další literatura k tématu:
* LÖWE, Gerhard. ABC antiky : [2 457 hesel : mytologie, dějiny, umění]. 3., přeprac. vyd. Praha : Ivo Železný, 2005. ISBN 80-237-3938-7.
* PIJOÁN, José. Dějiny umění. Díl 2. 3. vyd. Praha : Odeon, 1987.
* SCHODER, Raymond V. Mistrovská díla řeckého umění. 1. vyd. Praha : SNKLU, 1963.
* STRONG, Donald Emrys. Antické umění. Praha : Artia, 1970.

Použitá literatura:
* BALEKA, Jan. Výtvarné umění : výkladový slovník : (malířství, sochařství, grafika). 1.vyd. Praha : Academia, 1997. ISBN 80-200-0609-5.
* FREL, Jiří. Řecké vázy. 1. vyd.  Praha : SNKLHU, 1956.
* TROJAN, Raul. Malý slovník výtvarného umění. 1. vyd. Praha : SPN, 1990. ISBN 80-04-22338-9.