vážna hudba v 2. pol. 20 století

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co je to GRAFICKÁ
HUDBA??? Kdy to vzniklo co je to??? A tak.

Odpověď

Dobrý den,

grafická hudba je výraz pro některé specifické umělecké projevy, které vznikají na bázi vzrahu "hudba - výtvarná umění". Označovací praxe jevu je dosud značně nejednotná. Po druhé světové válce začaly v notačních záznamech Nové hudby fungovat četné nové prvky, jež vzhledem ke své minimální konvencionalizaci mohly plnit úlohu (vzhledem k pozorovateli) esteticky působivých výtvarných projevů. Pro tyto tendence se ujalo nepřesné pojmenování grafická notace. Podobné ambice dále vystupňovalo úsilí o prosazení projevů označovaných jako hudební grafika. Prakticky tu jde o výtvarné projevy (zejména kresby), které mají umožnit tvorbu hudby jinak než tradiční i netradiční notový záznam: výtvarný projev je možno posuzovat jako relativně autonomní výtvarné dílo, zároveň však slouží i jako různě interpretovatelný podnět k rozeznění (prostřednictvím interpreta), tj. jako znaková reprezentace potenciální hudební struktury. Výraz grafická hudba zdůrazňuje právě tento aspekt hudební grafiky a navíc napovídá, že formy realizace vztahu "výtvarné umění - hudba" mohou být různé a že se hudba v daném vztahu často ujímá aktivační role.

Veškeré analogické projevy vycházejí z dávno osvědčené schopnosti objektů hudby a výtvarného umění ujímat se funkce vzájemné znakové reprezentace.

Základem je snaha objektu jednoho umění poukazovat k materiálovým, syntaktickým, syžetovým a obsahovým stránkám projevů umění druhého (vizuální a výtvarné náměty v hudbě - hudební náměty, syžety hudebních děl a tematika hudebního života ve výtvarnictví; snaha hudby vystupovat jako obraz a navozovat prostorové a barevné představy, resp. "malířsky" líčit pomocí vzukomalby různé děje - úsilí o výtvarné postižení hudební časovosti a strukturnosti), psychologicky vzato pak asociativnost a synestézie, dovolující ustavičný přechod mezi zrakovými a sluchovými představami.

Tyto a další informace můžete nalézt v publikaci:

Slovník české hudební kultury. Praha: Editio Supraphon, 1997. Str. 241. ISBN 80-7058-462-9.

Pokud by Vám tento výklad nestačil, můžete se obrátit také na Hudební oddělení Národní knihovny ČR (http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=weba_oh_stud1.htm , OH@nkp.cz).