vážna hudba v 1. pol. 20 století

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co je to
IMPRESIONISMUS??? Kdy vznikl co je to??? A tak. Stručně a aby to bylo krátké
ne zas moc no prostě tak akorát!!! Moc vám předem děkuju

Odpověď

Dobrý den,

služba Ptejte se knihovny neslouží k vypracovávání prací, které by byly "tak akorát dlouhé". Domácí úkol či seminární práci za Vás nemůžeme vypracovat.

Můžeme Vám však poskytnout informace, které nabízejí slovníky a encyklopedie, popřípadě doporučit literaturu k danému tématu.

Velmi pěkně je impresionismus v hudbě přiblížen například v knize Hudební slovník pro každého. Píše se zde:

"impresionismus, z fr.,impression , dojem. Hudební směr z přelomu 19. a 20.stol., který se etabloval zejména ve francouzské hudbě. Termín byl poprvé použit v malířství a odtud přejat i do hudby. Impresionistická hudba je v prvé řadě výrazem prchavých dojmů a nálad, jež skladatel objevuje ve svém styku s přírodou a nechává se inspirovat barevností a světelností jejich jevů. Hudební impresionista dosahuje dojmovosti a náladovosti netradičním použitím nástrojových poloh a barev, akordickými paralelismy, celotónovou a pentatonickou melodií a harmonií. To všechno vede v jeho hudbě k uvolnění hudební formy, již lze přirovnat nejspíše k básnické (lyrické) próze. K ústřední a zakladatelské osobnosti hudebního impresionismu je čítán Claude Debussy, generačně a duchovně spřízněný s malíři impresionisty a symbolickými básníky (symbolismus).

Jeho mladším vrstevníkem a pokračovatelem byl Maurice Ravel, jenž v mnohem větší míře než Debussy neopustil ve formě klasicko-romantické principy a dokázal je spojit s impresionistickou výrazovostí. Hudební impresionismus není čistě francouzský směr. Půdu pro jeho vznik připravili ruští skladatelé (Nikolaj Rimskij-Korsakov, Milij Alexandr Balakirev, Modest Petrovič Musorgskij). K impresionismu má blízko mladý Igor Stravinskij, Béla Bartók, z české hudby Zdeněk Fibich, Leoš Janáček, Josef Suk a zejména Vítězslav Novák, ze španělské hudby především Manuel de Falla. Meziválečná moderna se od impresionismu sice odvrátila, jeho vliv však nakonec přesáhl hranici své doby. K Debussymu našel cestu např. Bohuslav Martinů a naposledy i hudební moderna generace Pierra Bouleze."

Zdroj: VYSLOUŽIL, Jiří. Hudební slovník pro každého. I.díl. 1.vyd. Vizovice : Lípa, 1995. ISBN 80-901199-0-5. s.125

Některá impresionistická díla C.Debussyho: Faunovo odpoledne, Nokturna, Moře, opera Pelléas a Mélisanda, klavír. Preludia.

Zdroj: Malá encyklopedie hudby. [2. vyd.], v Supraphonu 1. vyd. Praha : Supraphon, 1983

Více se můžete dočíst například v publikacích:

* SYCHRA, Antonín. Impresionismus a exprese v hudbě : noetika hudebního obrazu. 1. vyd. Praha : Supraphon, 1990. ISBN 80-7058-195-6 (Brož.)

* BEK, Josef. Impresionismus a hudba. 1. vyd. Praha : SHV, 1964