příjmení "ŠODEK"

Text dotazu

Dobrý den,
zajímá mne původ a význam mého příjmení a bylo li by mořné zjistit i cestu jeho nositelý v čase.

Odpověď

Dobrý den,

je nám líto, ale příjmení Šodek se nám bohužel v dostupném literatuře nepodařilo dohledat.

Nejpodobnější příjmení, které jsme nalezli je příjmení Šotek – z podstatného jména, které označuje domácího ducha „hospodáříčka“.

K vývoji příjmení lze napsat, že byla často komolena, a význam a původ jednotlivých příjmení se mohl v různých oblastech lišit, většinou nelze s jistotou vypátrat pravý původ a význam.

Pokud Vám můžeme poradit, zkuste se s dotazem obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český AV ČR (http://www.ujc.cas.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html), věříme, že budou k zodpovědění dotazu kompetentnější.

Pokud by Vás zajímaly statistiky ohledně četnosti a výskytu Vašeho příjemní v ČR, můžete se podívat na server www.kdejsme.cz

Použité zdroje

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.