Vánoční hvězda - květina

Text dotazu

Dobrý den, prosím vás chtěla bych se zeptat, jak se pěstuje květina zvaná Vánoční Hvězda. Každým rokem ji na Vánoce kupujeme a vždy nám uhyne ( staráme se o ni jako o ostatní květiny - asi 1x týdně zaléváme - záleží na počasí ). Proto bych se chtěla zeptat jak se o ni starat. S pozdravem. Děkuji. Nashledanou

Odpověď

Dobry den,

Vanocni hvezda by pri nakupu mela mit zelenozlute kvety mezi barevnymi listy a mely by byt jako poupata, pokud jsou uz otevrene, nevydrzi dlouho ani listy. Vanocni hvezda je i pres sve charakteristicke obdobi velmi citliva na chlad. Informace vam mohou poskytnout i prodavaci v kvetinarstvi. Vyzaduje misto svetle a teple, zhruba kolem dvaceti stupnu Celsia, nema rada prime slunce a pruvan. V zime se spokoji se suchym vzduchem od topeni, pokud zacinaji byt jeji listy uvadle, doporucujeme podlozku pod kvetinac naplnit kaminky a vodou. Zalevame jen trochu (odstatou vodou), aby stala ve vode neni dobre. Behem kvetu nemusime rostlinu hnojit. Vanocni hvezda ma od prirody dlouhy zivot. V lete ji dorustaji stavnate zelene listy. Aby se jeji listy ale znovu zbarvily, je nutna maximalni duslednost. Rostlina musi nekolik tydnu stat nejmene dvanact hodin denne v uplne tme. Zdroj: rady pestitelu na webovych strankach
Problem s pestovanim a uchovanim vanocni hvezdy ma asi hodne lidi, kteri na Vanoce hvezdu dostanou nebo zakoupi na vanocni stul. Nasledujici clanek Vam muze poradit:
Vanocni hvezdu nevyhazujte
Flora a pestitel, ISSN 1210-1354 Roc. 4, c. 1 (1995), s. 12-13
Klicova slova kvetiny okrasne * kvetiny hrnkove * kvetiny
pokojove * Euphorbia pulcherrima * vanocni hvezda
* pestovani
Pokud byste potrebovala vic informaci, obratte se napr. na dborniky v Botanicke zahrade: Odpovědna na dotazy ze života rostlin: 737 284 270 (k dispozici 3 dny v týdnu: pondělí - středa - pátek, v čase od 10 do 16 hodin) Email pro všeobecné a odborné informace: info@botanicka.cz