Vánoční hvězda -

Text dotazu

dobry den chtela jsem se zeptat na vanocni
hvezdu,dostala jsem ji o vanocich a asi tyden ji zaclinaji padat zelene
listy a dnes i jeden cerveny nevim cim to muze byt poradite mi .dekuji

Odpověď

Dobrý den,

vánoční hvězda, poinsettia pulcherrima, pryšec nádherný, pochází z Mexika, kde roste jako veliký, hustě zavětvený keř. Vyšlechtěné formy jsou kompaktnější a nižší.

Vánoční hvězdy i další keřovité pryšce jsou náchylné k vadnutí listů, které nakonec opadají. Je třeba se vyvarovat průvanu, chladnému a špatnému (kouři) vzduchu. Pokud dochází k opadávání listů, pro rostlinu vyberemu lepší sanoviště. Ztráta pěkných barev, listoví a listenů svědčí o nadbytku vody, které může vyústit až v uhnívání kořenů. Projevuje se to svěšením konce větví, a později celý jedinec zahnívá. Vánoční hvězdu může napadat rovněž houbová choroba, která způsobuje vznik šedých skvrn, nejjčastěji na níže rostoucích listech. Poškozené listy je nejlepší odstranit a potom rostlinu postříkat fungicidem (prostředek na hubení hub).

zdroj : A.M.Schwarzbachová : Péče o pokojové květiny od A do Z. Praha :

Cesty, 1998

Další informace naleznete také v archivu služby :

http://www.ptejteseknihovny.cz/uloziste/aba001/vanocni-hvezda-kvetina/?searc

hterm=vánoční%20hvězda.