Valorizace dotazníku

Text dotazu

Prosím vysvětlit pojem valorizace dotazníku.. Může být ve výzkumné práci tvrzeno, že dotazník nebyl valorizován a tím zároveň myšleno, že nebyl navýšen, čili v praxi rozšířen?? Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

na tento dotaz vám nemůže zodpovědně odpovět. Jedná se patrně o nějaký nový termín.
K tvorbě dotazníků a výzkumů se můžete dozvědět více např. zde:

http://vyzkumy.knihovna.cz/ucebnice/proc-je-dulezite-delat-v-knihovnach-vyzkumy

http://www.dotaznik-online.cz/zaklady-dotazniku.htm

Také může jít o záměnu termínů valorozice a validizace.

Heslo validace ze Sociologického slovníku (Praha, 2001):

"Postupy sloužící zvyšování validity výzkumu. Používají se před započetím výzkumu (zdokonalování výzkumného nástroje, např. dotazníku, zpřesňování operacionalizace), během něho (psychologické testy) a po jeho skončení (korekce výsledků). Při v. je možno použít přímého pozorování, porovnání s výsledky podobného výzkumu nebo hledat faktory, které ovliv'nují výsledky měření."