Válka s mloky

Text dotazu

Dobrý den, můžete mi prosím poradit, z čeho čerpat?
Srovnávám Čapkovu Válku s mloky s dramatizací Pavla Kohouta. Rozsah práce je
20 stran, jde o ročníkovou práci na VŠ. Mnohokrát děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Pavel Kohout zdramatizoval titul Válka s mloky v roce 1963.

Ve stejném roce vydala Dilia (a Orbis) tuto dramatizaci - viz záznamy v bázi NKC - viz http://sigma.nkp.cz/F/

Válka s Mloky : musical-mystery / Karel Čapek ; [zdramatizoval] Pavel Kohout ; [doslov napsala Alena Urbanová]. -- Praha : Dilia, 1963. -- 104, [1] s.

Válka s Mloky : musical-mystery / Karel Čapek, Pavel Kohout ; [doslov napsala Alena Urbanová]. -- 1. vyd.. -- Praha : Orbis, 1963. -- 126 s.

- titul obsahuje Doslov, kde mohou být podstatné informace o dramatizaci.

Dále můžete využít různé tituly, které se zabývají životem a dílem P.

Kohouta, např.

Fenomén Kohout / Pavel Kosatík. -- Vyd. 1. -- Praha ; Litomyšl : Paseka, 2001. -- 429 s., [32] s. obr. příl. : il.

To byl můj život?? / Pavel Kohout. -- Vyd. 1.. -- Praha ; Litomyšl : Paseka, 2005-. -- 2 sv.

Předmět. heslo Kohout, Pavel, 1928-

Předmět. heslo čeští dramatici -- 20. stol.; čeští spisovatelé -- 20.

stol.; disidenti -- Československo

Případně můžete využít i článkovou databázi ANL - viz odkaz výše, kde jsou články od roku 1991. Do roku 1990 (1953-1990) existuje tištěná článková bibliografie, která je dostupná např. v Referenčním centru naší knihovny.

Dále také doporučujeme využít zdroje Ústavu pro českou literaturu http://www.ucl.cas.cz/katalog.html , kde jsou k dispozici i články o divadelním uvedení hry, příp. o dramatizaci Války s mloky:

Např.

Válka s Mloky na divadle / Jaroslav Dudek ; Rozmlouval Ladislav Smoljak In: Mladý svět. - Roč. 5, č. 1 (4. 1.), s. 12. - 1963´roz (cze-česky) [Rozhovor s režisérem J. Dudkem o inscenaci.]

-> Válka s Mloky [román] / Karel Čapek

-> Válka s Mloky [divadelní inscenace] / ; Dramatizace Pavel Kohout,

-> Divadlo čs. armády

Na druhou stranu můžete využít i studie o díle Válka s mloky, kde by mohly být i zmínky o dramatizaci. např. z naší báze NKC

Karel Čapeks Roman "Der Krieg mit den Molchen" : Verfahren - Intention - Rezeption / Andreas Ohme. -- Frankfurt am Main : Peter Lang, c2002. -- 222 s.

nebo studie o díle Karla Čapka.

Můžete také vyhledat studie / články nacházející se volně na internetu, např. prostřednictvím GoogleScholar - http://scholar.google.com např. o P. Kohoutovi (Letní filmová škola) http://www.lfs.cz/xdownload/publikace_kohout.pdf

Dále Vám doporučujeme využívat knihovnu Vaší vysoké školy, kde Vám pracovníci knihovny také poradí, včetně informace, jaké zdroje (i tištěné dokumenty) jsou zde pro Vás přímo dostupné.