valcha

Text dotazu

Prosím o informaci,  k čemu sloužila budova zvaná "valcha", nemyslím tedy dřevěnou desku jako pomůcku pro ruční praní. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
dle níže uvedených publikací, které jsou dostupné v Referenčním centru NK ČR, se slovem "valcha" označovala dílna, místnost na valchování (u vodních mlýnů, pil apod.): př. Mlýny se točily i valchy (Borovský, K.H.). Užívalo se také podobného označení těchto dílen - valchovna.

O tomto pojmenování se můžete také dočíst v různých článcích pojednávajících o historických budovách měst, např. úryvek z článku Historie prostějovských náměstí a ulic: Poděbradovo náměstí. Prostějovský večerník. 2005, č.8, s.11.
 Zde se konkrétně píše:
"Na Poděbradově náměstí se do roku 1930 nacházela výrazná budova staré valchy - vodního mlýnu se zařízením na výrobu plstí a vlněných látek. Stála v místě, kde vedl náhon od městského rybníka Vodní ulicí směrem k Petrskému náměstí."

Použitá literatura:
Slovník spisovného jazyka českého. Díl VII, V-Y. Za vedení Boh. Havránka ... [aj.] zpracoval lexikografický kolektiv Ústavu pro jazyk český ČSAV. 2., nezměněné vyd.. Praha : Academia, 1989, 441 s.

Příruční slovník jazyka českého. Díl VI, T-Vůzek. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1951-1953, 1264 s.