Václav Vilém z Roupova

Text dotazu

Prosím o informaci,kde přesně je v Drážďanech pohřben V.V.z Roupova,případně kde je pohřben kdokoli z tohoto rodu.Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

v knize HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Erby, fakta, osobnosti, sídla a zajímavosti. Praha: Akropolis, 1994. Se píše:

Díl 1, str. 128 - 129: heslo z Roupova

"...Václav Vilém z R. (okolo 1580 - 1634) se angažoval již v bojích o Rudolfův Majestát, ...Po porážce na Bílé hoře uprchl do Německa, žil v Berlíně, požádal císaře o milost, a přestože ji obdržel, vrátil se do Čech se saským vojskem. Byl opět odsouzen a žil potom v Drážďanech jako kurfiřtův rada a vojenský komisař. Nakonec se opět vydal do vlasti, tentokrát se švédským vojskem, ale v Litoměřicích zemřel a tak zakončil svou bludnou pouť...."

Nabízí se tedy otázka, zda byl vlastně pochován v Drážďanech. Možná že by věděli ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích http://www.soalitomerice.cz/ .