Vaclav Mihule divadelni reditel

Text dotazu

Vážení, mám mnoho let pokušení zjistit více o Václavu Mihule, řediteli divadla U Hybernů, dále Olomouc, Bratislava, smrt snad Košice popravou. Znám jen encyklopedická hesla, ale rád bych navázal zejména kontakt s někým z Košic, kdo by mi usnadnil čtení v tamějších listech z doby kolem jeho smrti, počátek 19. století. Také bych uvítal radu, zda bych se mohl dostat do českých periodik z konce 18. a zač. 19. stol. s úmyslem, najít o jeho činnosti zmínky.

Odpověď

Dobrý den,

poměrně obsáhlý životopis V.Mihuleho naleznete v knize Národní divadla a jeho předchůdci:

Národní divadlo a jeho předchůdci : slovník umělců divadla Vlasteneckého, Stavovského, Prozatimního a Národního. Praha : Academia, 1988. 623 s.
- na s. 311 je poměrně obsáhlá biografie

K jeho divadelní činnosti (ať již v Čechách, Moravě nebo na Slovensku) jsme nalezli zmínky např. v následujících knihách a článcích:
- CESNAKOVÁ-MICHALCOVÁ, Milena. Geschichte des deutschsprachigen Theaters in der Slowakei. Köln : Böhlau, 1996. XI, 377 s., 77 s.
- CESNAKOVÁ-MICHALCOVÁ, Milena. Premeny divadla : inonárodné divadlá na Slovensku do roku 1918. Bratislava : Veda, 1981. 289 s.
- VONDRÁČEK, Jan. Dějiny českého divadla : doba obrozenecká 1771-1824. Praha : Orbis, 1956. 688 s.
- Deutschsprachiges Theater in Prag : begegnungen der Sprachen und Kulturen. Praha : Divadelní ústav, 2001. 511 s.
- JAKUBCOVÁ, Alena. A melodramy zaplavily svět. Divadelní revue. 1997, roč. 8, č. 1 (březen 1997), s. 39-54.
- CESNAKOVÁ-MICHALCOVÁ, Milena. Divadelní umělci z Čech působící v 18. a 19. století v Uhrách. Divadelní revue, 2001, roč. 12, č. 1 (březen 2001), s. 17-21.
- CESNAKOVÁ-MICHALCOVÁ, Milena. Čechy - kolébka umělecké kultury Uher. Mosty
: česko slovenský týždenník, 2000, roč. 9, č. 29 (18.7.2000), s. 13.
- PUKÁNSZKY-KÁDÁR, Jolantha. Geschichte des deutschen Theaters in Ungarn. Erster Band, Von den Anfängen bis 1812. München : Verlag von Ernst Reinhardt, 1933.

Česká periodika z přelomu 18. a 19. století se nacházejí ve fondech knihoven, částečně jsou zpřístupňována i v rámci různých digitálních knihoven, např. NK ČR buduje pro digitalizovaná periodika system Kramerius (http://kramerius.nkp.cz), v Krameriovi jsou volně přístupné plné texty dokumentů vydaných do roku 1880, tj. těch, které nepodléhají autorskoprávní ochraně. Novější dokumenty je možné v Krameriovi využívat z počítačů NK ČR.
Pro získání přehledu o titulech, které na přelomu 18. a 19. století vycházely, můžete využít následující bibliografie, které by měly být běžně dostupné ve větších knihovnách:
- LAISKE, Miroslav. Divadelní periodika v Čechách a na Moravě 1772-1963. Díl 1. Divadelní časopisy a programy. Praha : Divadelní ústav, 1967. 290 s.
- LAISKE, Miroslav. Časopisectví v Čechách 1650-1847 : příspěvek k soupisu periodického tisku, zejména novin a časopisů. Praha : St. knihovna ČSR-Nár. knihovna, 1960, [na tit. listu chybně] 1959. 179 s.
Dostupnost vybraného titulu v knihovnách si můžete pak ověřit v Souborné bázi PER (http://aleph.mzk.cz/F/?func=file&file_name=find-b&local_base=sbp01_per ). U periodik vždy naleznete informaci o knihovnách, které daný dokument vlastní (např. NKP= Národní knihovna ČR, MZK=Moravská zemská knihovna, VKOL= Vědecká knihovna Olomouc, KNM=Knihovna Národního muzea) , signaturu periodika a může být uvedeno i rozmezí let dostupných v konkrétní knihovně.