Václav Los

Text dotazu

Můžete mi prosím zjistit něco o hořovickém učiteli a vlastivědném pracovníkovi Václavu Losovi? A našla by se někde také jeho fotografie?”

Odpověď

Dobrý den,

     Václav Los se narodil roku 1874 v Mýtě u Rokycan, zemřel 2. 11. 1942 v Hořovicích. Byl ředitelem měšťanské školy v Hořovicích, zabýval se ale také botanikou, historií, byl velkým znalcem rostlin brdského kraje. Zkoumal lišejníky a mechy nejen Brd, za poznáním cestoval po celé republice. Své studie a poznatky publikoval v časopise Českého musea a Krajem Horymírovým, jeho články se objevovaly i v časopisech zahraničních.

     Že byl dobrým znalcem i historie svědčí jeho stati ve sbornících Monografie Hořovicka a Berounska. Jsou to zejména články „Ledňáček Václava IV“, který se zabývá královskými znaky a emblémy, dále stať „Z archeologie podbrdských hradů“ v I. díle a v VI. díle Monografií popsal dějiny  Hořovic, Tihavy, Podluh, Rpet a Felbabky.

     Tolik životopis a činnost Václava Losa, v žádné z těchto uvedených publikací se však neobjevil portrét tohoto vědce a pedagoga. Ucelené pojednání o životě a díle Václava Losa je umístěno v Muzeu Českého krasu v Berouně (http://muzeum-beroun.cz/), stálo by tedy za to kontaktovat toto muzeum. Obrátit se můžete i  na základní školu v Hořovicích, kde působil jako učitel a Literární archiv Památníku národního písemnictví: http://www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz/literarni-archiv/. Pomoci by Vám mohli také ve Státním okresním archivu Beroun: http://www.soapraha.cz/beroun.

Použité zdroje

JŮNA, Jindřich. Monografie Hořovicka a Berounska. 1. díl, Popis přírodní. Praha : Česká grafická Unie, 1928. 308 s., ilustr., mp., tb., fot.

JŮNA, Jindřich. Monografie Hořovicka a Berounska. 3. díl, Naše hrady. Praha : Česká grafická Unie, 1929. 292 s., fot., tb.

JŮNA, Jindřich. Monografie Hořovicka a Berounska. 6. díl. Praha : Česká grafická Unie, 1931. 577 s., fot., tb., mp.

MUŽÍK, Václav. Zapomenutý učitel-milovník Brd. In Podbrdské noviny, 1994, Roč. 2, č. 4, s. 2.

https://portal.zcu.cz/StagP[…]et?typ=1&adipidno=43246