Václav Krolmus

Text dotazu

Dobrý den, sháníme informace o Václavu
Krolmusovi(1790-1861), českém knězi, kulturním pracovníkovi a amatérském
archeologovi.

Odpověď

Dobrý den,

poměrně obsáhle je heslo "Václav Krolmus" zpracováno v Ottově slovníku naučném, v 15. dílu na straně 242:

"Václav Krolmus (Grolmus), český vlastenec a badatel v oboru archeologie a lidovědy (14.únota /podle křestní matriky/ v Březince u Bělé v Boleslavsku - 24.října 1861), studoval gymnázium v Ml.Boleslavi a Č.Lípě, filosofii v Praze a v Mostě, theologii (od r. 1813) v Litoměřicích. Roku 1815 byl vysvěcen na kněze a ustanoven kaplanem v Libicích, odkud byl v roce 1818 přeložen do Nové Lysé. Na studiích v Praze, zejména pak v Litoměřicích, kde půosbil tehdy Josef Jungmann, přiklonil se Krolmus ke snahám vlasteneckým s velikým nadšením a horlivostí. Již jako student jal se na prázdninových cestách sbírati pověsti, písně a obyčeje lidové a přitom byl všude nadšeným šiřitelem uvědomění českého. V Nové Lysé přeložil církevní agendu do češtiny a jal se dle ní vykonávati církevní obřady. Tím, jakož i svojí milou a srdečnou povahou získal si ve svém působišti velikou populárnost, avšak zároveň zavdal podnět k očerňování a nedorozuměním u církevní vrchnosti.

Ačkoli při vyšetřování nenalezeno na něm viny, byl přece několikrát přeložen na jiné místo (r. 1819 do Mšena, odtud 1823 do Brozan u Litoměřic a ještě téhož roku na exposituru do Křesejna) a teprve r. 1832 dostal faru ve Zvíkovci u Zbiroha. Nové působiště ztrpčeno mu bylo sporem, do něhož se dostal se svým patronem ryt. Mat. Kalinou z Jaetenšteina, ačkoli zpočátku mu byl nápomocen při pracích archeologických. R. 1843 dán byl Krolmus na odpočinek a žil pak stále v Praze, kde věnoval se nerušeně svým zamilovaným předmětům, lidovědě a archeologii, jichž ovšem ani za dob své úřední činnosti nezanedbával. Nešetře práce ani nákladu prozkoumal celou řadu pohanských pohřebišť a nashromáždil v obou oborech rozsáhlý materiál. Vedle toho účastnil se slovem i skutky ruchu národního a získal si čestné místo mezi předními našimi buditeli. Povahy byl přímé, rázné a veselé a velice miloval hudbu a zpěv. Literární práce jeho týkají se mimo některá dílka obsahu náboženského (Světlo života, Kniha modlící, atd.) především archeologie a lidovědy. Vedlě některých menších (Hrad Hora Hvězdná, O slavnosti národní svatého Prokopa v Čechách, Poslední bojiště Černoboha s runami na Skalsku, atd.) přední místa zaujímají: Staročeské pověsti, zpěvy, hry, obyčeje, slavnosti a nápěvy ohledem na bájesloví českoslovanské (1845-1857, 13 sešitů), jež vydal pod pseudonymem Sumlork a pak snůška archeologického materiálu uveřejněná v letech 1855-1861 v Památkách archeol. (Kněze Krolmusa archeologické pátrání a výtěžky, Pam. archeol., sv.I-IV). Materiál lidovědný nasbíraný v letech 1853-1860, uveřejnil z rukopisů Krolmusových Čeněk Zíbrt (Z netištěných zápisků Krolmusových, Č.Lid, V-VII).

Ve všech pracích jeví se neobyčejná pilnost sběratelská a láska k předmětu, ale skutečnou cenu má toliko snesení materiálu, kdežto vlastní jeho výklady, postrádajíce vědeckého základu a trpíce přílišnou fantastičností a nedostatkem kritiky, jsou téměř bez ceny."

Informace, ovšem již ve stručnější podobě, můžete nalézt také v encyklopediích:

* Komenského slovník naučný. V Praze : Nakladatelství a vydavatelství Komenského slovníku naučného, 1937-1938. 10 sv. - zde naleznete vedle stručného popisu i vyobrazení V. Krolmuse.

* Zpracoval kolektiv autorů. Malá československá encyklopedie. 1. vyd.. Praha : Academia, 1984-1987. 6 sv. - velmi stručné informace

* Masarykův slovník naučný : lidová encyklopedie všeobecných vědomostí. Praha : Československý kompas, 1925-1933. 7 sv.

* Nový velký ilustrovaný slovník naučný. Praha : Nakladatelství Nebeský a Beznoska, 1932-1934. 19 sv. - stručné informace s vyobrazením

* World Biographical Index Online - online databáze biografických informací a zdrojů dostupná pro uživatele Národní knihovny ČR ve studovně Referenčního centra a vzdáleným přístupem (tj. odkudkoli i mimo budovu NK ČR) prostřednictvím HAN systému pro vzdálený přístup.

V online katalozích dostupných na adrese http://aleph.nkp.cz/F (především báze dokumentů Národní knihovny ČR (NKC) a dokumentů v českých knihovnách - Souborný katalog (SKC)) můžete dohledat díla týkající se Václava Krolmuse, ať již přímo jako autora nebo jako autora, jehož dílo sebral a sepsal někdo jiný (v tomto případě vyberte pole "autor") či dokumenty jeho se týkající (pole "předmět").

V bázi ANL (opět na adrese http://aleph.nkp.cz/F ) naleznete záznamy článků, dostupnost periodik v knihovnách si následně můžete ověřit v Souborném katalogu ČR - Seriály (SKCP). Po zadání jména Krolmus do vyhledávacího pole se Vám zobrazí např.:

* ČERNÝ, Jan. Cesty Václava Krolmuse na Rakovnicko : (k počátkům archeologického výzkumu v oblasti v prvních dvou třetinách 19. století). In: Středočeský sborník historický. Sv. 30-33 (2007), s. 112-127. ISSN 0585-4172.

* SKLENÁŘ, Karel. Počátky české archeologie v období romantismu. In: Časopis Společnosti přátel starožitností. Roč. 118, č. 1 (2010), s. 17-25. ISSN 1803-1382.

Zajímavé informace byste také mohla najít v periodikách dostupných v digitální knihovně Kramerius (http://kramerius.nkp.cz/ ), vyhledávání je možné z jakéhokoli počítače s přístupem na internet, zobrazovaní plných textů mimo budovu knihovny je vázano rokem 1890 - mimo NK ČR je možné prohlížet si periodika starší tohoto roku, mladší jsou dostupná pouze V Národní knihovně ČR. Informace o práci se systémem Kramerius naleznete na adrese http://kramerius.nkp.cz/kramerius/Welcome.do  .

Informace můžete nalézt také volně na internetu, ovšem zde je třeba vždy přihlížet k tomu, že ne všechny informace mohou být ověřené a správné.

Příkladem uvádíme:

http://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%A1clav_Krolmus

http://www.veprek.cz/rodaci.html

http://www.rozhlas.cz/toulky/vysila_praha/_zprava/698-schuzka-pero-za-motyku--505424