Václav Čtvrtek - spisovatel

Text dotazu

Vážení, prosím o informaci o rodičích a prarodičích Václava Čtvrtka (vlastním jménem Cafourek). Děkuji
R

Odpověď

O rodičích a prarodičích Václava Čtvrtka Vám můžeme nabídnout následující informace. Čtvrtkův otec se jmenoval Jan Cafourek, pracoval jako účetní, a jeho matka Johanna Fejfarová, dcera stavitele a bývalého jičínského starosty Václava Fejfara. Vzali se roku 1910. Když v roce 1914 vypukla 1. světová válka, Čtvrtkův otec musel narukovat a maminka s Václavem i mladším bratrem se přestěhovali do Jičína k dědečkovi. Malý Václav zde začal chodit do pokusné školy při Raisově učitelském ústavu. Zážitky z dětství, příroda a "atmosféra" Jičínska později silně poznamenaly Čtvrtkovu pohádkovou tvorbu. V dětství měla na něj silný vliv matka, která v něm mj. utvrdila vztah k lidové písni a tatínkovo vypravování dlouhých vymyšlených pohádek na pokračování. Po první světové válce, roku 1918, se rodina vrátila zpět do Prahy.
Zdroj: různé internetové stránky, personální bibliografie
Úryvek popisující dětství Václava Čtvrtka s názvem KOUZELNÝ MLÝNEK aneb KTERAK VAŠEK CAFOUREK K POHÁDKÁM PŘIŠEL, naleznete na stránkách Městské knihovny v Jičíně, http://knihovna.jicin.cz/kouzelnymlynek.htm . Tento rok slaví knihovna Rok Václava Čtvrtka, což určitě znamená možnost získání mnoha zajímavých informací z Čtvrtkova života a tvorby. Adresa knihovny je http://knihovna.jicin.cz/ , můžete se zkusit na ni obrátit.

Další literatura ke studiu (ve fondu Národní knihovny):
1) Čeští spisovatelé literatury pro děti a mládež. Praha: Albatros, 1985. 480 s.

2) ČTVRTEK, Václav. Z dětství i jinak. Praha: Albatros, 1976. 22 s.

3) Profily literárních osobností: Václav Čtvrtek. Ústí nad Orlicí : Okresní knihovna, 1981. 20 s.

4) ČTVRTEK, Václav. Veselí mrtví. Praha: Mladá fronta, 1967. 99 s.