V zámku a podzámčí

Text dotazu

Dobrý den. Sháním podklady ke své ročníkové práci
na téma Božena Němcová: V zámku a podzámčí. Potřebovala bych vědět, jestli
neexistuje nějaká studie, která se zabývá rozborem tohoto díla. Popřípadě
jestli byste mi nemohli doporučit nějakou literaturu, kde bych o této
povídce našla nějakou zmínku. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

samostatnou studii zaměřenou pouze na rozbor díla Boženy Němcové V zámku a podzámčí se nám nepodařilo dohledat. Komentáře a rozbory díla jsou často součástí doslovů či úvodů jednotlivých vydání daného díla.

Např.

* NĚMCOVÁ, Božena. V zámku a podzámčí ; Chýše pod horami : Mimočítanková četba pro všeobecně vzdělávací školy / Božena Němcová ; Text k vyd. připr., doslov, ediční pozn. a vysvětl. naps. Zdeňka Havránková/ 4. vyd. Praha : SPN, 1972.

* NĚMCOVÁ, Božena. V zámku a podzámčí : Pro 9. postup. roč. všeobecně vzdělávacích škol a 1. roč. pedagog. škol./ Božena Němcová ; Text připr., doslov, ediční poznámku a vysvětl. naps. Zdeňka Havránková/ Praha : SNDK, 1956.

* NĚMCOVÁ, Božena. Pohorská vesnice : Povídka ze života lidu venkovského ; V zámku a podzámčí : Četba pro žáky zákl. a stř. škol./Vybral, medailón o autorce naps. a vysvětl. zprac. Mojmír Otruba ; K vyd. připravil Miloš Pohorský ; Kresby Cyril Bouda/ 2. vyd. tohoto celku. Praha : Československý spisovatel, 1984.

* NĚMCOVÁ, Božena. V zámku a v podzámčí ; Chudí lidé ; Chyže pod horami ; Divá Bára. / [Autor:] Božena Němcová, [pseud.] ; K vyd. připr., ediční pozn. [naps.] Zdeňka Havránková ; Doslov: Bohuslav Havránek/ 17. vyd., v MF 2. vyd. Praha : Mladá fronta, 1959.

aj. (další vydání můžete dohledat v Online katalogu Národní knihovny ČR:

http://sigma.nkp.cz/cze/nkc )

Sekundární literaturu k životu a dílu Boženy Němcové nabízí Lexikon české literatury:

* Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce. 3.díl. sv. I. M-O. 1. vyd. Praha : Academia, 2000.

Přímo k povídce V zámku a podzámčí se vztahuje pouze jeden uvedený článek, a to:

* VINTR, Hanna. Biedermeierliche Züge in Božena Němcovás V zámku a podzámčí und in Chudí lidé. Estetika. roč. 33, č. 3/4 (1996), s. 51-56. ISSN 0014-1291.

Uvedena je zde ovšem celá řada obecněji zaměřených článků, statí a rozborů, ve kterých by mohla být o povídce v Zámku a podzámčí zmínka.

K dohledání vhodných zdrojů můžete využít také katalogy a databáze Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ucl.cas.cz/katalog.html.