v bleděmodrém

Text dotazu

Dobrý den,
významu spojení "totéž v bleděmodrém" rozumím. Ale zajímámě jak se dospělo k
tomu přirovnání k bledě modré barvě? A proč zrovna modrá :) Je zde nějaká
souvislost s výrazem "bledě" (ve význam "Vypadá to bledě")

Odpověď

Dobrý den,

výraz to samé v bleděmodrém se používá velmi často. Kdy se to ale začalo říkat a proč, asi nevystopujeme. Např. Němci maji podobné úsloví, ale používají barvu zelenou  - (Das ist) Dasselbe in Grün. Podobná úsloví: Prašť jako uhoď. Némlich to samé. Pěšky jako za vozem....

(Zdroj: BACHMANNOVÁ, Jarmila, SUKSOV, Valentin. Jak se to řekne jinde. Česká přísloví a jejich jinojazyčné protějšky. Praha: Universum, 2007. ISBN

978-80-242-1878-6.)

Význam vypadá to bledě znamená, že něco nemá šťávu, bez života, špatné, neživé, mdlé, nevýrazné, nijaké, nanic... Být jako bledule - být nezdravě bledý, (někdy též) málo čilý, živý; bledý - být jako zelinka, mít zdravou lesní (barvu); bledý, slabý - krve by se v něm nedořezal, bílý jako stěna

Zdroj: Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha: Academia, 1983.

Doporučujeme obrátit se  na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR http://www.ujc.cas.cz/.

Nás napadá i spojitosti třeba s tím, že děti těsně po narození, kdy se ještě neprofilovaly rysy holčičí nebo klučičí, oblékaly a tak je navenek rozlišovaly barvou oblečků - kluci modrou a děvčata růžovou; ať se světle růžovou čepičkou nebo bleděmodrou - bylo to miminko. Tak se na to dá také hledět.

Nemyslíme si, že by byla spojitost vypadá to bledě a to samé v bleděmodrém nějak přímá.