Užívání slov arci, arciť, anobrž či alebrž

Text dotazu

Jaký význam a kde se používají výrazy: arci, arciť, anobrž či alebrž? Předem velice děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

všechny Vámi zmíněné výrazy patří k jazykovým prostředkům knižním až archaickým - dnes již nepoužívaným.

Slovo /"arci"/ je adverbium synonymní ke slovu /"ovšem"/: "Otec dlouho stonal. Byl arci trpělivý. To však jsme přece viděli, že zkusil jako mučenník", "Tam, pod tím oknem, arci že tajně, dala se do toho ´krásného čtení o Eneofě´". Bývá zesilováno částicí /"ť"/, /"že"/: /"arciť"/, /"arciže"/ (zesílena adverbia mají zcela stejný význam).

Slovo /"anobrž"/ je spojka stupňovací. Lze ji používat jako synonymum k
výrazům: /"ano i"/, /"ba i"/, /"dokonce"/: "Došlo k rozporu, anobrž i tuhé srážce mezi sousedy", "Nezískal tím, anobrž ztrácel".

Slovo /"alebrž"/ je spojka odporovací a stupňovací: "Posel rovnou ne ke komisarovi nebo k rychtáři, alebrž ke kostelníkovi", "Kterak sekati, aby stromy se neskotily na panstvo, alebrž na silnici".

Příruční slovník jazyka českého. Praha: Statni nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1935-1957