Uzdička pod jazykem

Text dotazu

Vážení,
prosím o vysvětlení, k čemu slouží uzdička pod jazykem. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

přirostlý jazyk, uzdička, frenulum. Tři označení pro jednu vazivovou blanku, která se táhne pod jazykem a připojuje jeho svalovinu ke spodině ústní. Normálně nijak pohyb jazyka neomezuje.

Jen některé děti se narodí s blankou, která se táhne skoro pod celým jazykem. Tím jsou podstatně omezeny jeho možnosti a nejpohyblivější sval v těle je doslova připoutaný. Většinou se tento drobný nedostatek odstraňuje rovnou v porodnici. Protože je uzdička tvořena téměř průhlednou vrstvou vaziva, není to žádný problém.

Někdy se však přijde teprve růstem na to, že se poměry v ústech změnily. Je to obvykle v době, kdy by se měly začít objevovat poslední, na obratnost jazyka náročné hlásky L, R a Ř.

Omezení pohyblivosti, které uzdička způsobí, nedovolí jazyku zvednout se k hornímu patru tak, jak je třeba.

Jsou dvě možnosti, jak uzdičku dobře poznat. Když dítě vyplázne jazyk, uzdička drží střed jazyka, takže na konci se neudělá špička, ale prohlubeň, kolem které se z obou stran tlačí dopředu svalovina.

Na spodní  části jazyka je jasně vidět blanka, většinou zcela bez cévek a svalových vláken, která končí jen kousek od špičky jazyka. Málokdy se stane, že je pod jazykem místo blanky vazivo, propletené svalovými vlákny a tenkými cévkami.

Lékař (pediatr, logopéd, stomatolog) určí, zda je třeba uzdičku přestřihnout, zda dítěti vadí. Výkon se provádí většinou na ORL nebo na stomatologii.

Obratný lékař je hotov, než se dítě rozkouká. Místní znecitlivění lze provést pomocí spreje, přestřižení je dílem okamžiku. Slíbená zmrzlina dítě s výkonem určitě ukonejší.

Pokud je však uzdička prokrvena a porostlá svalovými vlákny, je třeba poněkud větší opatrnosti. Výkon se provádí stejně jako odstranění nosní mandle s předoperačním vyšetřením.

Zdroj: KUTÁLKOVÁ, Dana. Logopedická prevence: průvodce vývojem dětské řeči. Praha: Portál, 2005.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:4ac08b40-92fa-11e5-9cbd-5ef3fc9ae867

Babičky říkávaly, že dítě potřebuje podstřihnout jazýček. To se už dnes většinou nedělá, pokud není uzdička natolik krátká, že by bránila dítěti při pití. U kojence je „uzdička“ pod jazykem obvykle kratší a během růstu se postupně prodlužuje, takže nebrání v žádném směru potřebným pohybům jazyka.

Zdroj: MATOUŠEK, Miroslav. První rok života: jak nepřekážet zdravému vývoji osobnosti miminka. Brno: Šalvar, 2009.

http://kramerius4.nkp.cz/search/handle/uuid:035e2ed0-3743-11e7-82f6-001018b5eb5c

Podjazyková uzdička je slizniční řasa, která upíná spodní stranu jazyka ke spodině ústní. U většiny dětí nezpůsobuje žádné potíže, u části populace však může dojít k tomu, že je uzdička příliš krátká, nebo příliš zesílená. Tím je znemožněn volný pohyb jazyka.

U části dětí se na krátkou podjazykovou uzdičku přijde ihned po narození. To tehdy, když uzdička brání správnému přisátí dítěte během kojení. V takovém případě část porodnic problém řeší okamžitě a doporučí rychlé přetnutí uzdičky novorozence. Tímto výkonem se vše napraví a dítě nemá žádné další potíže.

U části dětí, i přes to, že uzdička je zkrácená od narození, dojde k diagnostice později, až v době, kdy dítě začíná mluvit. Na potíže upozorní skutečnost, že zkrácená uzdička brání volnému pohybu jazyka zejména nahoru a dopředu a dítě má problémy s vyslovováním hlásek, které tento pohyb jazyka vyžadují. Jde o hlásky D,T, N, L, R, Ř.

„V tomto případě dá doporučení k odstranění uzdičky praktický lékař či logoped. Orientačním testem toho, zda dítě má, či nemá zkrácenou uzdičku je například vypláznutí jazyka. Pokud dítě není schopno jazyk dostatečně vypláznout, případně se při vypláznutí na špičce jazyka vytvoří tvar srdíčka, jde o zkrácenou uzdičku.

Dítě s tímto problémem nezvládne například ani olíznutí si celé pusy nebo nedokáže jazyk dostatečně vysunout,“ popisuje MUDr. Filip Šmucler, stomatolog z Asklepionu - Kliniky a institutu estetické medicíny.

U části dětí a při mírně zkrácené uzdičce může dojít při pravidelném procvičování k povolení slizniční řasy, a tím k rozhýbání jazyka bez nutnosti lékařského zákroku. Pokud je však uzdička příliš krátká, příliš pevná nebo je jazyk téměř přirostlý ke spodině dutiny ústní, je nutný drobný chirurgický výkon, který uzdičku odstraní a jazyk uvolní.“

Po výkonu a během následujících dní, je nutné dbát na to, aby nedošlo ke zpětnému srůstu kožní řasy a doporučuje se pravidelné procvičování jazyka vyplazováním, olizování či logopedickými cviky.

Zdroj: https://www.abctehotenstvi.cz/txt/jazyk-ve-tvaru-srdicka-pri-vyplaznuti-to-je-zkracena-podjazykova-uzdicka

MUDr. Lukáš Frajer, pracoviště: Klinika plastické estetické chirurgie Perfect Clinic

Odstranění uzdičky i v dospělém věku "není problém, je to zákrok ambulantní, který provede zubař, plastický chirurg či stomatochirurg,..., po výkonu bych doporučil cca týden "relativního klidu".

Zdroj: https://www.ulekare.cz/poradna-lekare/zkracena-uzdicka-pod-jazykem-82032