Úsporné žárovky, baterie, spotřebiče

Text dotazu

chtel bych se zeptat na nasledujici praktickou vec, kterou nevim, jak a kde bych zjistil:

Zajimalo by me (z ekonomickeho, ekologickeho i technickeho hlediska), na jakou dobu se uz vyplati uspornou zarovku zhasinat, kdyz vim, ze ji budu za par minut zase rozsvecovat (napr. by byla zhasnuta 1, 3, 5, 10, 20 minut...). Protoze zhasnutim sice usetrim el. energii za nesviceni, ale castym zapinanim a vypinanim se pry zarovky zase nici, navic je teor. mozne, ze na "rozzeh" spotrebuje zarovka nepomerne vic el. energie nez pak pri dlouhych minutach konstantniho sviceni. Jak to tedy je? Když vezmete nějakou "průměrnou" žárovku - např. která odpovídá výkonu 60 W u standardní žárovky.

Pak by me jeste zajimalo, po jake dobe se monoclanky (tuzkove baterie) samy vybiji a jestli je nejaky (relevantni) rozdil v odberu proudu mezi tim, ze je nejaky domaci spotrebic vyply tlacitkem nebo vyply ze site (v pripade, ze na nem neni zadna dioda apod. vec, ktera by proud evidentne brala).

Odpověď

Více informací k Vašemu dotazu můžete nalézt na stránkách střediska pro efektivní využívání energie www.svn.cz a konkrétně k úsporným zářivkách na http://www.svn.cz/uspornazarivka/03faq.php. Dalším zdrojem může být také blog, který je určen pro všechny zájemce o techniku, konkrétně téma úsporná zářivka naleznete na stránce: http://www.techblog.cz/veda/usporne-zarovky.html

V souborném katalogu knihoven caslin na www.caslin.cz jsme nalezli následující publikaci (vyhledávali jsme pod pojmem energetické osvětlení):

Energeticky úsporné osvětlení / [autor textu Karel Dvořáček]. -- Praha : EkoWATT, c2005. -- 1 složený l. ([10] s.) : barev. il. ; 21 cm

Knihu si lze vypůjčit v Moravské zemské knihovně v Brně pod sign. 2-1183.321.

Pokud pro Vás není tato knihovna dostupná, obraťte se na svou nejbližší knihovnu, která Vám zprostředkuje zapůjčení titulu přes meziknihovní výpůjční službu.

Pro zodpovězení druhého dotazu Vám doporučujeme kontaktovat již výše zmíněné středisko pro efektivní využívání energie www.svn.cz nebo se obrátit na ČVUT, fakultu elektrotechnickou:

Fakulta elektrotechnická

Technická 2

166 27 Praha 6 - Dejvice

Sekretariát

fax: 224 355 840

bauerova@fel.cvut.cz