Usedlost na Pelhřimovsku

Text dotazu

Dobrý den, sháním veškeré informace o usedlosti a jeho majitelích ve vsi Krumvald na Pelhřimovsku. Poradíte mi prosím nějakou literaturu? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
bohužel jsme žádnou publikaci o Krumvaldu, která by Vás mohla navést na bližší informace o hledané usedlosti, nenašli. Proto jsme se snažili zaměřit spíše na obec Střítež, jejíž součástí je Krumvald. Bohužel ani toto nebylo příliš úspěšné, neboť pokud už se v knihách Střítež vyskytuje, jsou zde velmi obecné informace (např. kniha: Kraj Vysočina: města a obce kraje Vysočina: tradice, historie, památky, turistika, současnost. [2. vyd.]. Rožnov pod Radhoštěm: Proxima Bohemia, [2010?]. 413 s. Edice Vysočiny. ISBN 978-80-904275-2-5., obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201101/contents/nkc20102154887_1.pdf);  navíc v ČR jsou další obce tohoto jména, o kterých se píše více.
Proto Vám doporučujeme nahlédnout spíše do matrik a kronik, kde byste měla údaje k danému pozemku najít snáze. Níže Vám uvádíme přehled archivních fondů, které se váží buď přímo ke Krumvaldu nebo ke Stříteži. Tento seznam fondů naleznete v aplikaci Ministerstva vnitra ČR (www.mvcr.cz, vyhledávání konktrétně na adrese http://www.mvcr.cz/clanek/archivni-fondy-a-sbirky-v-ceske-republice-386553.aspx).

Název fondu (sbírky): Archiv obce Krumvald Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Krumvald Časový rozsah: 1854-1945
Metráž: 0,21 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,1 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Obecní úřad Krumvald (1850 - před 1869 samostatná obec, před 1869 - 1920 osada obce Markvarec, 1920 - 1945 samostatná obec) Tematický popis: Zpracovaná část fondu obsahuje protokoly o schůzích (1921-1945), hospodářský lesní plán obce (1935-1944), hlavní účetní knihy a pokladní deníky (1934-1947), v rámci spisů obecní záležitosti, evidence pozemků, změny pozemků, vybírání obecních dávek, rozpočty a účetní závěrky - vše z let (1854) 1934-1944. Dodatky jsou neuspořádány.
Archivní pomůcky: HAVLOVÁ B.-SVOBODA E.-VLČKOVÁ E.: ARCHIV OBCE KRUMVALDU, 1854 - 1945 (1947). Prozatímní inventární seznam, 1970, s. 4, ev.č. 298.

Název fondu (sbírky): Místní národní výbor Krumvald Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Krumvald Časový rozsah: 1945-1962
Metráž: 0,25 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Místní národní výbor Krumvald (1945 - 1962, od 1.1.1963 obec připojena k MNV Střítež u Božejova, později od r.1976 k MNV Božejov) Tematický popis: Fond obsahuje zápisy ze schůzí (1947-1958), matriku příslušníků obce (1948), parcelní protokol (1948), spisy týkající se správy a činnosti MNV (1945-1962), zemědělskou agendu - evidenci půdy, soupisy (1947-1965), písemnosti výstavby MNV, JZD, opravy cest, rybníků a elektrizace obce (1946-1962), záležitosti obchodu a zásobování (1961-1962), evidenci obyvatelstva (1953-1962), účetní knihy - mezerovitě (1949-1959), rozpočty, závěrky a výkazy hospodaření (1949-1957).
Archivní pomůcky: A KOL.-FRANKOVÁ LIDMILA: MÍSTNÍ NÁRODNÍ VÝBOR V KRUMVALDU, 1945 - 1962 (1965). Prozatímní inventární seznam, 1984, s. 4, ev.č. 478.

Název fondu (sbírky): Archiv obce Střítež I Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Střítež Časový rozsah: 1853-1945
Metráž: 0,18 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,07 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Obecní úřad Střítež u Božejova (1850 - 1945) Současný název obce Střítež. Obecní úřad Stříteř I Obecní úřad Střítež I Tematický popis: Zpracovaná část fondu obsahuje protokoly o schůzích a v téže knize i podací protokol (1914-1930), hospodářské lesní plány jejichž součástí jsou 3 mapy (1925-1946), knihy evidence obyvatel (1895-1951), účetní knihy (1925-1944), v rámci spisů pozvánky na schůze (1926-1940), majetkové a finanční písemnosti (1927-1945).
Archivní pomůcky: HAVLOVÁ B.-SVOBODA E.-VLČKOVÁ E.: ARCHIV OBCE STŘÍTEŽE U BOŽEJOVA, 1895 - 1945 (1951). Prozatímní inventární seznam, 1970, s. 12, ev.č. 370.

Název fondu (sbírky): Archiv obce Střítež II Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Střítež Časový rozsah: 1865-1945
Metráž: 0,22 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,45 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Obecní úřad Střítež u Černovic (1850 - před 1869 samostatná obec, před 1869 - 1920 osada obce Vintířov, 1920 - 1945 samostatná obec) Současný název obce Střítež.
Tematický popis: Zpracovaná část fondu obsahuje pouze zápisy o schůzích (1931-1954), hospodářský lesní plán se 2 mapami (1937-1946), podací protokoly, a účetní knihu (1926-1941), v rámci spisů pouze písemnosti o obecním lese a těžbě dřeva (1936-1942). Dodatky nejsou uspořádány.
Archivní pomůcky: HAVLOVÁ B.-SVOBODA E.-VLČKOVÁ E.: ARCHIV OBCE STŘÍTEŽE U ČERNOVIC, 1921 - 1945 (1954). Prozatímní inventární seznam, 1970, s. 4, ev.č. 371.

Název fondu (sbírky): Místní národní výbor Střítež I Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Střítež Časový rozsah: 1945-1993
Metráž: 0,96 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,15 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Místní národní výbor Střítež u Božejova (1945 - 1976, v tomto roce byla obec připojena k MNV Božejov). Současný název obce Střítež. Místní národní výbor Střítež I Tematický popis: Zpracovaná část fondu obsahuje zápisy ze schůzí ob.zastupitelstva od r. 1939 a zápisy ze schůzí MNV (/1939/ 1945-1976), zápisy ze schůzí komisí (1964-1975), podací protokoly, spisy o správě obce a organizaci činnosti MNV (1946-1976), zemědělskou agendu - evidenci půdy a majetku, příděly, převod budov MNV do správy JZD, závodové listy, soupisy, plány zemědělské výroby, záležitosti soukromých zemědělců a JZD, seznamy majitelu lesů, myslivost (/1941/ 1945-1976), o vodoprávních záležitostech - rybníky, spisy o výstavbě obce, v JZD a soukromé (1950-1976 /1977/), o záležitostech komunikací, dopravy a spojů (1961,1972), obchodu a zásobování (1958-1965), záležitosti kultury a školství (1961-1976), evidenci obyvatel - posudky, seznamy, propoušení z JZD (1961-1975), účetní materiál včetně rozpočtů, výkazů o hospodaření a daňových spisů (1946-1976). Dodatky nejsou zpracovány.
Archivní pomůcky: A KOL.-FRANKOVÁ LIDMILA: MÍSTNÍ NÁRODNÍ VÝBOR VE STŘÍTEŽI U BOŽEJOVA, (1939) 1945 - 1976 (1977). Prozatímní inventární seznam, 1984, s. 6, ev.č. 540.

Název fondu (sbírky): Místní národní výbor Střítež II Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Střítež Časový rozsah: 1945-1975
Metráž: 0,28 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,54 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor je částečně přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Místní národní výbor Střítež u Černovic (1945 - 1975, od 1.1.1975 obec připojena k MNV Černovice). Současný název obce Střítež.
Tematický popis: Zpracovaná část fondu obsahuje zápisy ze schůzí včetně pozvání (1948-1959), podací protokol, spisy organizační - hodnocení činnosti, funkcionáři, plány práce, rezoluce (1946-1959), zemědělskou agendu - evidence a držba půdy, plány a výkazy zemědělské výroby, přípravný výbor Družstva pro kulturní povznesení venkova, záležitosti lesní a honebního společenstva, rybníky, potoky (1945-1959), spisy o výstavběě budovy MNV, vodovodu, soukromé, zhotovení zvonu (/1944/ 1945-1959), zdravotní věci (1955), účetní materiál včetně rozpočtů, závěrek, revizí hospodaření a místních poplatků (1945-1959). Dodatky nejsou zpracovány.
Archivní pomůcky: A KOL.-FRANKOVÁ LIDMILA: MÍSTNÍ NÁRODNÍ VÝBOR VE STŘÍTEŽI U ČERNOVIC, (1944) 1945 - 1959. Prozatímní inventární seznam, 1984, s. 8, ev.č. 541.

Název fondu (sbírky): Obecní úřad Střítež I Uloženo v archivu: Státní okresní archiv Pelhřimov Místo vzniku fondu (sbírky): Střítež I Časový rozsah: 1990-1996
Metráž: 0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 0,04 bm nezpracováno
Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): Obecní úřad Střítež I (po roce 1990) Tematický popis:
Archivní pomůcky: Žádné archivní pomůcky

Další možností je kontaktovat přímo obec Střítež (http://www.obec-stritez.cz/) příp. využít služby Českého úřadu katastrálního a zeměměřického (http://www.cuzk.cz/, nahlížení do katastru http://nahlizenidokn.cuzk.cz/). Dále se můžete obrátit na Městskou knihovnu v Pelhřimově,  zda ve svém fondu nemá publikace s regionální tematikou, které by Vám také mohly pomoci. Knihovna je taktéž zapojena do služby Ptejte se knihovny (viz http://www.ptejteseknihovny.cz/knihovny/mestska-knihovna-pelhrimov/).