USA - podoba některého státu s krajinou ĆR

Text dotazu

Který stát ve Spojených státech amerických se strukturou své krajiny (jehličnaté i listnaté lesy, zvlněný či pahorkovitý terén) podobá České republice?

Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku, kterou jste zaslal v rámci služby Ptejte se knihovny, naše knihovna odpovídá dle dostupných zdrojů takto: za stát USA, který se nejvíce podobá strukturou své krajiny České republice, je možné považovat Pennsylvanii. Podobá se nejen typem vegetace a různovrstevného pokrytí listnatých a jehličnatých stromů na celém území, ale i typem geografickým. Nejníže položené území, hladina řeky Delaware ( O m nm) je na severozápadě u jezera Lake Erie, nejvýše položené místo je Mt. Davis s 979 m nm. Průměrné teploty, srážky, sluneční intenzita během celého roku jsou velmi podobné našim.
Z dřevin jsou zde nejvíce zastoupeny listnaté stromy dub, buk, jalovec, javor a ovocné druhy. Jehličnaté jsou jedle, borovice aj. V podstatě stejně jako u nás. I rozvrstvení a promísení těchto dvou skupin je obdobné.
Dopad na vzhled krajiny má samozřejmě také průmysl a zemědělství. Průmysl je v Pensylvánii značně rozvinut. Jedná se především o těžební, hutní, strojírenský, chemický, elektrotechnický, aj. Z živočišné výroby se produkují především mlékárenské výrobky, drůbeží, hovězí a vepřové maso. Proto je země v oblastech vrcholné industrializace podobná naší oblasti Severních čech, popř. Ostravy či jiných velkých měst a v oblastech ponechání volné přírody je podobná našim přírodním rezervacím.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pennsylvania