určení slovního druhu a množné číslo

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych znala určení slovního druhu slova pozor ve větě Pozor na zatáčku! a Dával dobrý pozor. Dále bych ráda věděla množné číslo u spojení slov " balíček másla " a jeho možné varianty. Velice děkuji za vaši odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

dotazy tohoto typu byste měla směrovat spíš na Ústav pro jazyk český AV ČR, Jazykovou poradnu, viz http://www.ujc.cas.cz/.

Internetová jazyková příručka uvádí:

pozor

dělení: po-zor

rod: m. neživ.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

pozor

pozory

2. pád

pozoru

pozorů

3. pád

pozoru

pozorům

4. pád

pozor

pozory

5. pád

pozore

pozory

6. pád

pozoru

pozorech

7. pád

pozorem

pozory

příklady: Dávej pozor, ať to nerozbiješ. Věc hodná pozoru. Vojáci stáli v pozoru. Měj se před nimi na pozoru!

K vašemu druhému příkladu: které další varianty máte na mysli, nevíme přesně, ale množné číslo od balíček másla by nejspíš bylo balíčky másel.

máslo

dělení: má-s-lo1

rod: s.

jednotné číslo

množné číslo

1. pád

máslo

másla

2. pád

másla

másel3

3. pád

máslu

máslům

4. pád

máslo

másla

5. pád

máslo

másla

6. pád

másle2

máslech

7. pád

máslem

másly

příklady: restované tygří krevety na másle

Odkazy k výkladové části:

1Dělení slov

2Skloňování jmen středního rodu podle vzoru město - 6. p. j. č.

3Skloňování jmen středního rodu podle vzoru město - 2. p. mn. č.