Určení slovesného času

Text dotazu

Dobrý den,
Prosím, jaký slovesný čas je u sloves jako přijede, napíše, poběžíš, přečte? V učebnici je napsáno toto: svým přítomným tvarem vyjadřují čas budoucí. Z tohoto nejsem moudrá, má tento typ sloves vůbec přítomný čas?
Moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, slovesa, která zmiňujete jsou slovesa tzv. dokonavá.

Dokonavá slovesa vyjadřují ohraničený děj, ale jen v minulosti nebo budoucnosti. Tato slovesa nemohou vyjádřit čas přítomný, jejich přítomné tvary vyjadřují čas budoucí. Slovesa dokonavá se nejčastěji tvoří ze sloves nedokonavých pomocí předpon.

- předpona mění nejen vid, ale i význam slovesa, a to buď úplně (nese-vznese, jde-najde), nebo jen částečně (nese-přinese, veze-odveze)

- předpona mění pouze vid slovesa: dělá-udělá, píše-napíše, zpívá-zazpívá.

Více o tomto jazykovém jevu se dočtete na níže uvedených odkazech.

Použité zdroje

Spojování s předponami při tvoření dokonavých sloves v češtině. Slovo a slovesnost, ročník 15 (1954), číslo 2, str. 49-65
http://sas.ujc.cas.cz/archiv.php?art=746

Český jazyk: pro studující učitelství 1. stupně základní školy:
https://books.google.cz/boo[…]20p%C5%99edpona&f=false