úmrtí Karla IV.

Text dotazu

Dobrý den.Můžete mi pomoci s nesrovnalostí kolem úmrtí Karla IV? Všude se píše,že
zemřel v sobotu 29.11.1378. Jenže s využitím Zellerova algoritmu mi vychází, že
29.11.1378 bylo pondělí.Nejdříve jsem hledal chybu v algoritmu,ale odborníci mě
ujistili, že je v pořádku.Knihovna v Přerově mi nedokázala pomoci proto se obracím
na Vás.Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

odpověď na Váš dotaz je nejspíš ukryta v článku Martina Macháčka Deset neexistujících dnů; byl uveřejněn v Matematicko - fyzikálních rozhledech (2006, č. 2) http://class.pedf.cuni.cz/NewSUMA/Default.aspx?PorZobr=19&PolozkaID=-1&ClanekID=162.

".(existují) zajímavé způsoby, jak určit den v týdnu, známe-li datum. tyto metody platí pro gregoriánský kalendář, který byl zaveden až v roce 1582 - a ani  ne všude. To znamená, že byl-li např. Jan Hus upálen 6. července 1415, nebylo to v úterý, jak by nám vyšlo podle Zellerova pravidla, ale v sobotu, protože tehdy ještě platil juliánský kalendář. To nám ostatně potvrzuje i Palacký.

První velký krok k modernímu kalendáři udělal na radu alexandrijského astronoma Sosigena v roce 46 př. Kr. Gaius Julius Caesar. juliánský kalendář.

.V roce 325 po Kr. se konal 1. nikajský koncil, na kterém bylo stanoveno, kdy má církev slavit Velikonoce; v roce 1605 od něj uplynulo 1280 let a astronomická rovnodennost se za tu dobu posunula o 10 dnů, nastávala tedy 11. března místo 21. března. Velikonoce se pak slavily jindy, než by se měly, a např. anglický učenec Roger Bacon psal, jaká hanba je pro křesťany, když kvůli špatnému kalendáři jedí o půstu maso. Tridentský koncil v 16. století proto pověřil papeže, aby zjednal nápravu.

Papež Gregorius 13. vyhlásil v roce 1582 nový kalendář.gregoriánský. Reforma spočívala  v tom, že se z kalendáře jednorázově vypustilo

10 dnů, aby se rovnodennost opět dostala na 21. březen; proto po 4. říjnu

1582 následoval 15. říjen a deset kalendářních dnů od 5. do 15. října 1582 prostě neexistuje.

Den v týdnu k určitému datu předcházejícímu rok 1582 tedy neurčíme Zellerovým pravidlem, ale můžeme ho určit pomocí juliánského data.

Podrobnosti najdete např. v publikaci [1]...

Gregoriánský kalendář se nerozšířil hned, protože papeže už v té době neposlouchali pravoslavní křesťané ani protestanti. V Anglii byl zaveden v roce 1752, v Rusku v roce 1918 (proto se tam říjnová revoluce slavila v listopadu) a v Řecku až v roce 1923. Pravoslavná církev v Rusku a Srbsku používá juliánský kalendář dodnes. Dnes je ovšem gregoriánský kalendář světový standard."

L i t e r a t u r a :

[1] Mikulčák, J., Charvát, J., Macháček, M., Zemánek, F.:

Matematické, fyzikální a chemické tabulky a vzorce pro střední školy.

Praha: Prometheus, 2003.

Zdroj: Rozhledy matematicko-fyzikální, Ročník 81 (2006), číslo 2, s. 9 - 10.