ulice Stoliňská

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mne původ názvu ulice Stoliňská v Horních Počernicích na Praze 9. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
název Stoliňská ulice v Horních Počernicích byl jazykově chybně utvořen z názvu vsi Stolín, ležící ve východních Čechách jihozápadně od Červeného Kostelce. Do roku 1976 se tato ulice jmenovala Táboritská, podle Táboritů. K přejmenování došlo po připojení Horních Počernic k Praze v roce 1974.
Zdroj: LAŠTOVKA, Marek a kol. Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1998. ISBN 80-85983-25-7. D.2  (O-Ž). S.215.