ulice Prvního pluku

Text dotazu

obrý den, pracuji v Praze v ulici Prvního pluku. Zajímá mě, po jakém pluku je pojmenovaná? Je to z doby legionářů...?

Odpověď

Dobrý den, ulice Prvního pluku dostala svůj název po prvním pluku čs. krasnoarmějců vytvořeném v sovětském Rusku (státní předchůdce bývalého Sovětského svazu).
V době zavedení tohoto názvu se poukazovalo na fakt, že šlo o první vojenský útvar tohoto druhu v Rusku po bolševické revoluci 7.11.1917. V místech dnešní ulice Prvního pluku bývala komunikace zaniklého Zábranska označovaná Vrbová, která je doložena již k roku 1648 a je tak dosud druhou nejstarší ulicí této zaniklé osady (první je tzv. Hlavní cesta - nyní Pobřežní).
Později (i po vzniku Karlína) tu byly tři ulice: 1. od Vltavy k Sokolovské - U mlýna, 2. na ni navazující a jdoucí až ke Křížíkově - Anenská či U sv.
Anny, a 3. navazující na předešlou a jdoucí na konec dnešní Prvního pluku, kde na ni navazuje Trocnovská ulice - Křížová. Tyto tři ulice byly v roce 1877 spojeny pod názvem Vinohradská.
Předchozí názvy: Anenská (U sv. Anny) do 1877 - v těchto místech stávala kaplička zasvěcená sv. Anně, Křížová do 1877 - v místě ulice procházela starší cesta, u níž stával blíže dnes již nepovědomý kříž, Mlýnská (U mlýna) do 1877 - stával zde mlýn u Vltavy, Vinohradská 1877-1940 - ulice v době svého pojmenování vedla k tehdejším obcím Vinohrady (právě roku 1877 však přejmenovanou na Žižkov) a Královské Vinohrady, které do roku 1875 tvořily obec jedinou, Příbramská 1940-1945, opět Vinohradská 1945-1947.

Použité zdroje:
LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. 2. díl, O-Ž. Praha: Nakladatelství Libri, 1998. Str.
122. ISBN 80-85983-25-7.
ČAREK, Jiří et al. Ulicemi města Prahy od 14. století do dneška. Praha:
Orbis, 1958. Str. 323.