ulice Nevanova

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na původ názvu ulice Nevanova (tato ulice se nachází v MČ Praha 17 - Řepy) Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Nevanova ulice v Praze Řepích byla pojmenována podle slovenského malíře a grafika Eugena Nevana (1914-1967). V tvorbě byl ovlivněn hlavně H. Matissem a později byl inspirován lidovou kulturou.

Ulice je na sídlišti Řepy Blatiny (název vyjadřuje skutečnost, že zde byla blátivá, mokrá půda). Názvy ulic byly stanoveny v roce 1979, ale sídliště bylo postaveno až v roce 1981. Podle názvoslovného systému pro jména ulic zde byla zvolena jména po českých a slovenských sochařích a malířích v 2.polovině 19. a 20.století. Jmen bylo vybráno větší množství, než pak skutečně bylo postaveno ulic.

Čerpáno z: LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997. ISBN 80-85983-23-0.

Z dalších zdrojů vybíráme:

Nevan Eugen, *18.1.1914

– †16.10.1967, slovenský malíř a grafik, žák V.Nowaka. V tvorbě byl ovlivněn hlavně H.Matissem, navazoval na jeho intimismus a emotivní a dekorativní úlohu barvy především v obrazech žen a tanečnic (Odpočívajúce tanečnice, Tanečnice, Dve ženy v záhrade).