Ulice Nad Primaskou

Text dotazu

Prosím o informaci o původu jména ulice Nad Primaskou - co označuje slovo Primaska - jedná se o ulici v Praze 10. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

Nad Primaskou, ulice v pražských Strašnicích,  nese název podle polohy dle pomístního názvu Primaska. (Do roku 1925 to byla ulice Ruská, tento název nesla již před rokem 1905.)

Zdroj: LAŠŤOVKA, Marek a kol. Pražský uličník. Encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství.  Praha: Libri, 1997. D.1.

Rychtář ve městě se nazýval primátor či primas, tj. první postava v obci.

Zdroj: Pomístní jména v Čechách. O čem vypovídají jména polí, luk, lesů, hor, vod a cest. Praha: Academia, 1995.