ulice Na Moráni

Text dotazu

Dobrý den. Prosím o vysvětlení významu názvu pražské ulice \"Na Moráni\". Děkuji

Odpověď

Dobrý den, ulice Na Moráni byla pojmenovaná po původním starém domu na rohu Karlova náměstí, který se nazýval Na Moráni, č.p.321 (též Na Muráni). Tento dům údajně stál na místě posvátného slovanského háje, kde byla umístěna socha Morany, bohyně smrti. Tuto sochu dal sv. Václav odstranit a na jejím místě nechal postavit kostel sv. Kosmy a Damiána. Bývalo zde snad také velké pohanské pohřebiště zvané Velká Hrobka.

Použitá literatura:
Pražský uličník : encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství, 1.díl A-N. Zpracoval kolektiv autorů pod vedením Marka Lašťovky ; úvodní stať napsal Václav Ledvinka. 1. vyd.. Praha : Libri, 1997-1998. ISBN 80-85983-24-9

Stehlíkův historický a orientační průvodce ulicemi hlavního města Prahy. Red. Franta Žáček, František Stehlík.