ulice Kymrova

Text dotazu

Dobrý den,
potřebovala bych znát původ či vývoj názvu ul. KYMROVA

Odpověď

Dobrý den,

podle knihy "Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství 1. díl (A-N)" je ulice Kymrova pojmenována podle Antonína Kymra (zemř. 1945), což byl:  „místní občan, zaměstnanec statku, jako příslušník 4. roty Revoluční gardy Čakovice padl 7. května 1945 v boji u Ládví nad Ďáblicemi.“

Dříve se ulice jmenovala Svatopluka Čecha (Čechova). K přejmenování došlo po připojení Čakovic k Praze v roce 1968.

Podle internetových stránek Spolku pro vojenská pietní místa (http://www.vets.cz/vpm/9321-pametni-deska-kveten-1945/) se jméno Antonín Kymr nachází na pomníku Obětem 2. světové války v Žernosecké ulici v Ďáblickém háji, Praha 8.

Děkujeme za dotaz

Zdroje:

LAŠŤOVKA, Marek a Václav LEDVINKA. Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských

veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997. 604 s. ISBN 80-85983-24-9.

http://www.vets.cz/vpm/9321-pametni-deska-kveten-1945/