ulice kde sídlilo kladenské gestapo

Text dotazu

Jak se za války jmenovala ulice, kde sídlilo kladenské gestapo?

Odpověď

Dobrý den,

venkovní služebna německé tajné státní policie (gestapa) v Kladně sídlila ve Žďárské ulici (dnešní Kubelíkově), č.p. 2797, a v ulici Langemarckská (dnes Cyrila Boudy), č.p. 2840.

Úřadovna gestapa začala v Kladně působit až k 1. říjnu 1939. Jejím prvním šéfem byl kriminální rada a SS-Hauptsturmführer Harald Wiesmann. Wiesmann od svých nadřízených dostal volnost ve výběru objektu, kde svoji služebnu v Kladně zřídí. Prohlédl si město a do očí mu padl tehdy právě dostavovaný bytový dům ve Žďárské (dnes Kubelíkově) ulici, který měl sloužit pro potřeby úředníků Občanské záložny v Kladně, která výstavbu domu financovala. Wiesmann se neohlížel na zájmy zaměstnanců občanské záložny a zřídil po domluvě s představiteli místního bankovního ústavu, jmenovitě s místopředsedou správní rady ing. Karlem Neumanem, jenž musel s pronájmem jejich budovy gestapu ovšem souhlasit, v budově úřadovnu gestapa. Wiesmann donutil ing. Neumana dokonce ještě k tomu, aby Občanská záložna v Kladně zaplatila také dodatečnou výstavbu na tehdejší dobu nadstandardních garáží, které si gestapo rovněž pronajalo. Wiesmannova neomalenost byla tak velká, že ve zbylých prostorách budovy, jež nezabral pro kanceláře a vězeňské cely v suterénu, zřídil ještě několik bytů pro své podřízené.

Růst počtu pracovníků si vyžádal zřízení dalších kanceláří, což se nejprve řešilo vystěhováním úředníků z bytů v budově a úpravou bytových místností na kanceláře. O něco později se Wiesmann vrhl do stavby nové budovy v ulici Adalberta Stiftera (dnešní Pavlisova ulice) a vznikl tak objekt č.p. 2818 a 2819, v němž dnes sídlí Okresní státní zastupitelství Kladno. Tato budova nakonec sloužila pro potřeby německé kriminální policie a Wiesmann získal povolení pro gestapo stavět další budovu, dnešní budovu A v areálu bývalého Okresního úřadu Kladno, tedy tu, jejíž průčelí směřuje do třídy Cyrila Boudy.

Zdroj (článek obsahuje další velmi podrobné informace, včetně stavebního plánu budovy č.p. 2840):

* KRŮTA, Václav. Zřízení venkovní služebny německé tajné státní policie (gestapa) v Kladně. Krůta, Václav. In: Slánský obzor : ročenka společnosti Patria, Vlastivědného muzea ve Slaném a Státního okresního archivu v Kladně. Slaný : [Vlastivědné muzeum ve Slaném] 11, (2003 [vyd. 2004],) s. 74-91.

Další použité zdroje:

* Vykouk, Jaroslav. Hnědý mrak nad Kladnem. Vyd. 1. Kladno: Halda, 2013. 277 s. ISBN 978-80-905223-4-3.

* Vykouk, Jaroslav, ed. Kladenský uličník, aneb, Průvodce jmény ulic v Kladně. 1. vyd. V Kladně: Sládečkovo vlastivědné muzeum, 2007. 267 s. Vlastivědná knižnice Kladenska; sv. 7. ISBN 978-80-903784-3-8.

* http://www.kladnominule.cz/pribehy/konec-valky-v-kladne

* http://kladensky.denik.cz/zpravy_region/nemci-se-okupace-kladna-bali-zabrali-ho-jako-posledni-mesto-20140507.html

* http://www.fronta.cz/dotaz/aussendienststelle-kladno