"uherský rok" (přirovnání)

Text dotazu

Dobry den, chtel bych se zeptat, jaky je puvod a vyznam prirovnani \"je to dlouhé jak(o) uherský rok\". Nikde to totiz nemuzu najit. Jak dlouho trval uhersky rok a kdy a kde se tato jednotka casu(?) pouzivala? Dekuji moc za odpoved, moc by me potesila.

Odpověď

Dobry den,

Slovnik ceske frazeologie a idiomatiky. Vyrazy neslovesne. - Praha: Academia, 1988. S.171

(jednou) za uhersky mesic / rok (V - verbum, sloveso), (expres., nepriznive) (nezadoucne) zridka, popr. (se zlehcovanim, zpochybnovanim realnosti nej. terminu n. s nevirou v uskutecneni neceho) vlastne nikdy ...
V dobe tureckych valek byli vojaci najimani do sluzby v Uhrach na urc. dobu, avsak ta se stale prodluzovala.
Synonymum zridka, nikdy
Cf confer = srovnej na svateho Dyndy, za zadnych okolnosti, v zadnem pripade Dyndy - neexistujici svetec, souvisi s rymem na svateho Dyndy anebo nikdy

Slovnik spisovne cestiny pro skolu a verejnost. - Praha: Academia, 1994 uvadi heslo: uhersky ... jednou za u. mesic, rok velmi zridka