události 2. světové války

Text dotazu

Prosím o datumy následujících událostí: atentát na
Adolfa Hitlera ve Vlčím doupěti,
vylodění Spojenců v Normandii,vyhlášení stanného práva po příjezdu Reinharda
Heydricha do Prahy,první poprava ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu nad
Nerrem,
zřízení Protektorátu Čechy a Morava. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

uvádíme Vám data událostí, které jste uvedla ve Vašem dotazu:

* Atentát na Adolfa Hitlera ve Vlčím doupěti - 20.července 1944

* Vylodění Spojenců v Normandii - 6. června 1944

* Vyhlášení stanného práva po nástupu Heydricha do Prahy - 28. září 1941 (stanné právo vyhlášeno v 6 okresech)

* Zřízení protektorátu Čechy a Morava - 15. března 1939

* První poprava ve vyhlazovacím táboře v Chelmnu nad Nerrem - pravděpodobně první poprava byla uskutečněna 8.12.1941, datum je uváděno také jako počátek tohoto tábora, více informací viz uvedené online odkazy

Pokud byste  měla zájem o konkrétnější informace o jednotlivých událostech, můžete je dohledat v každé učebnici dějepisu či encyklopedii 2. světové války (hůře vyhledatelné budou pravděpodobně informace o vyhlazovacím táboře, ovšem podrobné učebnice či knihy o vyhlazovacích táborech, zločinech nacistů, apod. by je mohly obsahovat).

Článek o vyhlazovacím táboře Chelmn nad Nerrem:

http://en.wikipedia.org/wiki/Che%C5%82mno_extermination_camp

Použitá literatura:

* SOMMERVILLE, Donald. Encyklopedie druhé světové války. Praha: Naše vojsko, 2007. 319 s. Historie a vojenství. ISBN 978-80-206-1077-5.