U řezníka a socha sv. Jiří

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na literaturu vztahující se k historii vybraných drobných památek, konkrétně božích muk U řezníka v Bolevci (směrem na Záluží) a jezdecké soše sv. Jiří na čestném nádvoří křimického zámku. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

k Vašemu dotazu se vztahují následující zdroje. U každého záznamu je uvedena signatura Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje (dále jen SVK PK).

Boží muka U Řezníka v Bolevci:

JANEČEK, Miloslav et al. Bolevec a okolí: (městské obvody Plzeň 1 a Plzeň 7 –  Radčice, části Chotíkova, Ledec, Záluží, Třemošné, Zruče a Sence). Plzeň: Starý most, 2001. 343 s. ISBN 80-238-7629-5. [křížový kámen a boží muka U Řezníka s. 111-112]
signatura SVK PK 31A92758

Bolevecké rybníky a okolí: pohledová mapa s ilustracemi [kartografický dokument]. Plzeň: Ramap, 1996. 1 mapa pohledová. ISBN 80-238-1360-9. [U Řezníka – stručný text]
signatura SVK PK 391A39108

Boží muka jsou součástí známé Sigmondovy naučné stezky v Plzni-Bolevci, zastávka cesty č. 8: U Řezníka.

Protože nepíšete, zda se Vám jedná i o kamenný kříž, zasílám též záznamy dvou dokumentů k němu:

BERANOVÁ, Simona et al. Od starého Bolevce k městskému obvodu Plzeň 1: ve fotografiích a vzpomínkách. Plzeň: Sdružení boleveckých rodáků ve spolupráci s Městským obvodem Plzeň 1, 2007. 302 s. ISBN 978-80-239-9722-4. [fotografie kříže „U Řezníka s. 137]
signatura SVK PK 32A12944

WIESER, Stanislav. Kamenné kříže Čech a Moravy. 2., dopl. vyd. Praha: Argo, 2001. 475 s. ISBN 80-7203-370-0. [s. 284]
signatura SVK PK 92586

Jezdecká socha sv. Jiří na zámku v Křimicích:

BĚLOHLÁVEK, Miloslav et al. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 4, Západní Čechy. Vyd. 1. Praha: Svoboda, 1985. 521 s. [zámek v Křimicích s. 122-123]
signatura SVK PK 32A896-4

LÁBEK, Ladislav. Kamenné sousoší sv. Jiří v Křimicích. Plzeňsko: list pro vlastivědu západních Čech. 1933, roč. 15, č. 1, s. 17.
signatura SVK PK např. 36A1201

MOTEJZÍK, Pavel a MÁCHA, Lukáš. Zámek Křimice: baroko s kapkou empíru. Vítaný host v Plzeňském kraji: čtvrtletník příznivců přírody, památek a lidí. 2015, č. 3, s. 24-25. ISSN 1801-6561.
momentálně v SVK PK k dispozici bez objednání ve speciální studovně v 1. p.

Pověst k soše:

SCHIEBL, Jaroslav. Plzeň v pověsti, legendě, tradici a škádlivce. Díl 3. 1. vyd. Plzeň: Vlastivědné knihkupectví a nakladatelství Marie Lábkové, 1934. 161 s. [Socha svatojirská v Křimicích, s. 96-98]
signatura SVKP např. 115919-3

Použité zdroje

katalog Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje
regionální databáze a kartotéky Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje