tykání žena vs otec přítele

Text dotazu

Dobrý den.
Zajímá mne jak je to u tykání já (žena) vůči otci přítele? Platí zde pravidlo "žena nabízí muži" nebo "nadřízený podřízenému" ?
Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den,

z úst českého odborníka na etiketu, pana Ladislava Špačka, můžete slyšet odpověď na Váš dotaz v záznamu rozhlasového pořadu o etiketě na rádiu Impuls: http://www.impuls.cz/clanky/2011/12/video-ladislav-spacek-a-tykani-tchyni-a-tchanovi/

Ladislav Špaček zde uvádí, že tykání by v tomto případě měl nabídnout otec Vašeho přítele. Dodává však, že pokud máte pocit, že by Vaše nabídka tykání otce Vašeho přítele potěšila, můžete tak učinit i Vy.

Kromě výše uvedeného rozhlasového pořadu Vám doporučujeme též knihy o etiketě:

* ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. 2., rozš. vyd. Praha: Mladá fronta, 2008. 268, [16] s., [40] s. barev. obr. příl. ISBN 978-80-204-1954-5.

* MATHÉ, Ivo a ŠPAČEK, Ladislav. Etiketa. 2. vyd. v českém jazyce. Praha: BB/art, 2010. 192 s. ISBN 978-80-7381-719-0.

* ŠPAČEK, Ladislav. Malá kniha etikety pro celou rodinu. Vyd. 1. Praha: Mladá fronta, 2010. 122 s. Malá kniha etikety. ISBN 978-80-204-2219-4.*

* FORMÁČKOVÁ, Marie. Nauka o společenském chování. 1. vydání. [Panenský Týnec]: Euroinstitut.eu spol. s r.o., [2015]. 11 svazků (každý 43 stran). ISBN 978-80-87372-30-2.