tvarosloví příjmení

Text dotazu

DOBRÝ DEN, ŘEŠÍME DILEMA - ZDA NA NÁHROBKU RODINY PANA ***SKÉHO MÁ BÝT UVEDENO RODINA ***SKÁ NEBO RODINA ***SKÝCH ? CO JE GRAMATICKY SPRÁVNĚ?

Odpověď

Dobrý den,

správně by mělo být rodina Tejrovských (viz uvedenou mluvnice s. 366). U vašeho jména jde o tzv. adjektivní typ příjmení (tvarem jsou přídavná jména) a pak je správné rodina Novotných, Hořejších apod. U substantivního typu vlastních jmen je možné rodina Skácelova (krátce jako přivlastňovací) nebo rodina Skácelových.
Bylo by vhodné dotaz konzultovat TAKÉ s Ústavem pro jazyk český (jazyková poradna) (www.ujc.cas.cz).

Mluvnice češtiny : vysokošk. učebnice pro stud. filozof. a pedagog. fakult, aprobace čes. jazyk. [Díl] 2, Tvarosloví / Jan Petr ...[aj.] ; přebal a vazba Jaroslav Krouz. -- 1. vyd.. -- Praha : Academia, 1986. -- 536 s. : tb. ; 22 cm