Turistická střediska

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás se žádostí zda byste mi mohli nadefinovat pojem turistické středisko a jaké má typy vymezení resortů. Jsou 3, ale nikde se nemůžu dopátrat toho, které to jsou. Děkuji za odpoveď

Odpověď

Dobrý den,
Pro Váš dotaz o vysvětlení pojmu "turistické středisko" se jako nejlepší zdroj se ukázala kniha: PÁSKOVÁ, Martina a ZELENKA, Josef. Výkladový slovník cestovního ruchu. [Praha]: Ministerstvo pro místní rozvoj, 2002. 448 s. ISBN 80-239-0152-4.
Zde sice není uvedeno přímo heslo "turistické středisko", ovšem nalezli jsme v podstatě ekvivalent "středisko cestovního ruchu". Jiné označení, které by obsahově odpovídalo, v knize uvedeno není či je odkázáno právě na středisko cestovního ruchu. U pojmu je následující charakteristika:

"Středisko cestovního ruchu - též resort, místo soustředěného cestovního ruchu = sídelní útvar, jehož hlavním funkčním využitím a ekonomickým přínosem je cestovní ruch. Jedná s o  lokalitu nabízející relativně komplexní infrastrukturu cestovního ruchu, umožňující  kombinaci forem cest. ruchu a vyznačující se proto zvláště vysokou intenzitou cest. ruchu. Během konce 19. století vykrystalizovaly 4 základní typy středisek cestovního ruchu: lázeňská, klimatická, alpinská a přímořská. Alternativní členění nabízí typologii středisek cestovního ruchu na základě kombinace  kritérií (funkční a časová využitelnost, ekonomická závislost na cestovním ruchu, intenzita cestovního ruchu, plocha či počet obyvatel, urbanistická struktura, atd.): příměstská střediska (kulturněhistorické, administrativněsprávní, obchodní), lázeňská místa (termální, klimatická), rekreační obce (s výlučně, převážně či doplňkově rekreační funkcí), výletní místa (přírodní, civilizační, společenská místa). Resorty procházejí v závislosti na úrovni kvality svého destinačního managementu životním cyklem různou rychlostí a s různými následky pro životní prostředí a hostitelskou komunitu." (s. 281)

Pokud uvedený přepis pojmu neodpovídá vašim potřebám, doporučujeme Vám nahlédnout do jiných publikací zabývajících se cestovním ruchem. Knih i učebnic o cestovním ruchu, kde by mohlo být uvedeno a blíže vysvětleno heslo "turistické středisko", je příliš velké množství na to, abychom mohli sami všechny relevantní dokumenty procházet. Knihy dohledáte v online katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F/, zde pravděpodobně využijete především online katalog Národní knihovny ČR (NKC) či Souborný katalog ČR (SKC). Pokud nejste čtenářkou NK ČR a nechcete využít Souborný katalog, nahlédněte do katalogu vaší knihovny. Dokumenty můžete dohledat pomocí klíčových slov: cestovní ruch, turistika, slovník, encyklopedie, učebnice, atd. + jejich kombinacemi.

Pokud je Váš dotaz součástí školní úlohy, zkoušky, apod., doporučujeme Vám nahlédnout také do materiálů, které máte k dispozici, zde jistě naleznete všechny a především přesné a odpovídající informace, které potřebujete.