turecké pohádky

Text dotazu

Dobrý den,
prosím Vás, byly do češtiny někdy přeloženy jakékoliv turecké pohádky/knihy pro děti (lidové či autorské, z lidových např. o Nasreddinu Hodžovi či o Karagözovi a Hacivatovi)?
Děkuji Vám,

Odpověď

Dobrý den,

omlouváme se za zdržení v odpovědi – zodpovězení Vašeho dotazu od nás vyžadovalo časově náročnější pátrání. Bohužel vzhledem k absenci ucelených bibliografií týkajících se této tématiky a omezením vyplývajícím ze způsobu katalogizace je poněkud těžké najit všechny případné překlady. V dostupných katalozích a databázích jsme našli následující publikace:

Kamphoevener, Elsa Sophia von. Křišťálový serail: u nočních ohňů karavan. Vyd. 2., rozš., Ve Vyšehradu 1. Praha: Vyšehrad, 2002. 128 s. Mozaika. ISBN 80-7021-550-X. (první vydání: Kamphoevener, Elsa Sophia von. Křišťálový serail. 1. vyd. [S.l.]: Supraphon, 1977. 132, [2] s. Lyra Pragensis; Sv. 30.)

Solov'jev, Leonid Vasil'jevič. Nasreddinova dobrodružství. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1975. 494, [2] s. Členská knižnice nakl. Svoboda.

Nasreddinovy taškařice / Nasr Ed-Dín - hodža ; z tureckých orig. vybral, předmluvu a poznámky naps. Pavel Saman ; přel. Pavel Saman a Eva Krausová. -- 1. vyd.. -- Praha : SNKLHU, 1956. -- 177, [5] s. ; 8°

Nasreddin Hoca. Šprými hodži Nasr-ed-dína efendiho. Praha: Druž. práce, 1932. 312, 2 s. Nesmrtelní; Sv. 14. (jiné vydání: Nasreddin Hoca. Šprýmy hodži Nasr-ed-dína. Praha: Družstevní práce, 1932. 312 s.)

Mendel, Miloš, ed. Tucet tváří Nasreddinových. 2., přeprac. a rozš. vyd. [Praha]: Orientální ústav Akademie věd České republiky, 2004. 170 s. ISBN 80-85425-54-8.

Nasreddin Hoca. Žerty a příhody Nasredina chodži. Tábor: R. Hrdlička, 1913. 84 s.

Ojedinělé turecké lidové pohádky (mj. o Nasreddinu Hodžovi) jsou zařazeny i do následujících publikací:

Kindlerová, Anežka, ed. a Otčenášek, Jaroslav, ed. Ateš Periša - ohnivý muž: legendy, pohádky a humorky z Bosny a Hercegoviny. Vyd. 1. Praha: Argo, 2006. 217 s. ISBN 80-7203-774-9.

Nahum, André. Židovsko-arabská moudrost a humor. Vyd. 1. Praha: Portál, 2001. 175 s. ISBN 80-7178-523-7.

Vzhledem k pronikání turecké kultury do albánské kultury by možná za pozornost možná stala i tato kniha:

Tomková, Hana, ed. Krása země: albánské pohádky a pověsti. Vyd. 1. Praha: Argo, 2009. 237 s. ISBN 978-80-7203-981-4.

Zřejmě by pro Vás bylo přínosné, kdybyste se do našich bází podívala i sama. Když v elektronickém katalogu NK (http://aleph.nkp.cz/cze/nkc) zvolíte „Rozšířené vyhledávání“, můžete vyhledávat podle klíčových slov či jmen autorů při současném zadání jazyka originálu díla (ve vyhledávacím formuláři zvolte jako jeden z údajů pro vyhledávání „Kód jazyka originálu“ a do příslušné kolonky zadejte „tur“ pro turečtinu). Podle stejného principu můžete vyhledávat i v Souborném katalogu ČR (http://aleph.nkp.cz/cze/skc) a České národní bibliografii (http://aleph.nkp.cz/cze/cnb).