trvanlivost rýže

Text dotazu

Dobrý den, měl bych takový "hypotetický" dotaz. Jak dlouho, lze prosím skladovat rýži a za jakých podmínek? Na jednom webu o tom vedeme diskusi a není nikdo, kdo by se k tomu fundovaně vyjádřil. Jelikož nechcete aby se zde používali odkazy na další weby, nenasdílím ho sem a stránku budu sledovat, pro zjištění bližších informací.
Za případnou radu, či podnět Vám předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
problém životnosti potravin řeší lidstvo od nepaměti dodnes. Dnes se vyrábí a pěstuje ve velkých objemech, potraviny cestují na velké vzdálenosti. V rámci tohoto procesu jsou čerstvé potraviny neustále ohrožovány rizikem kontaminace bakteriemi, viry, plísněmi, hrozí jim mechanické poškození. Množství takto zničených potravin je ohromné. Až 25 % světové produkce potravin se zkazí.
Rýže poskytuje potravu skoro polovině světa a patří z hlediska výživy člověka k jedné z nejdůležitějších obilovin. Obilní hmota je živý organizmus, jehož nutnou podmínkou existence je neustálá látková výměna. Charakter a intenzita fyziologických procesů, probíhajících v obilní hmotě během skladovaní závisí na složkách, ze kterých se obilní hmota skládá a na parametrech okolního prostředí.

Uchování zdravých obilnin je závislé na mnoha faktorech, které se netýkají jen stavu zrna a podmínek okolního prostředí. Jednou ze složek obilné hmoty jsou mikroorganismy, které jsou velmi početně zastoupeny a za určitých, pro ně vhodných podmínek, se mohou rozmnožit a zhoršovat kvalitu zrna. Mikroorganismy se nachází především na povrchu obilek, kdežto vnitřní část zrna je téměř sterilní, mikroflóra je zastoupena hlavně bakteriemi, plísněmi, kvasinkami a kvasinkovými mikroorganismy. Mikroorganismy jsou schopny překonat nepříznivé období pro jejich rozvoj v latentním stavu.
Skladování zrna v suchém stavu je založen na poznatku, že v obilí s nízkým obsahem vody probíhají všechny fyziologické procesy pomalu, omezuje se do značné míry rozmnožování a škodlivá činnost mikroorganismů a skladištních škůdců. Využívá se metody zchlazování a aktivního větrání. Technologie skladováním zrna ve zchlazeném stavu vychází z poznatku, že při nízké teplotě se životní činnost všech živých složek snižuje nebo zcela zastavuje. Chlazení chrání zrniny před samozahříváním a za vhodných podmínek vnějšího prostředí je spojeno i se sušícím účinkem.

zdroj a další informace:
http://www.vitalia.cz/clanky/ryze-lehce-stravitelne-jidlo-pro-miliardy/#ixzz3WuFFIjDW
http://www.agroing.cz/skladovani-obilovin-1
http://uroda.cz/doporuceni-pro-osetrovani-a-skladovani-zrna-obilnin/

Vzhledem k tomu, že informace o době skladování rýže se nám nepodařilo dohledat, doporučujeme Vám dotaz zaslat odborníkům - oborové knihovně = Ústav zemědělských a ekonomických informací, http://www.uzei.cz/.

Použité zdroje

* HEPPNEROVÁ, Ladislava, POKORA, Jindřich a ŠVEC, Zdeněk. Příručka správné hygienické praxe při prodeji potravin v potravinářském maloobchodu. Vyd. 2. Praha: České a slovenské odborné nakladatelství, 2011. 94 s. Moderní obchod. ISBN 978-80-86835-07-5.
* BULKOVÁ, Věra. Rostlinné potraviny. Vyd. 1. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů, 2011. 162 s. ISBN 978-80-7013-532-7.
* KURZ, Juraj. Hygiena skladovania potravin. 1.-2. [časť]. 1. vyd. Bratislava: Slov. ústav zdravot. osv., 1960. 61 s. Zdravotnícke aktuality; Zv. 44.
* VELÍŠEK, Jan a HAJŠLOVÁ, Jana. Chemie potravin. Rozš. a přeprac. 3. vyd. Tábor: OSSIS, 2009. 2 sv. ISBN 978-80-86659-17-6.
* ČERNÝ, Ladislav. Obiloviny: zkoušení, posuzování, skladování, hubení škůdců: [určeno] dělníkům, skladníkům a správcům obilních skladišť. 1. vyd. Praha: Úroda, 1951. 383, [3] s