Třídník MDT

Text dotazu

Dobrý den, obracím se na Vás s otázkou, zda je někde na internetu dostupný třídník MDT, podle kterého bych mohla zjistit význam jednotlivých číslic. Konkrétně se mi jedná o knihu Od víry k rozumu : světová literatura 2, autor Karel Milička, vyd. 2002. V databázi NK ČR jsem si ke knize našla odpovídající MDT 82.02, 821(100), (075). Vím jen, že skupina 8 je jazykověda a litatura, další podskupiny se mi nepodařilo na Internetu najít. Mohli byste mi, prosím, poradit, co vyjadřují čísla následují nebo kde bych
to mohla zjistit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, notace MDT se většinou skládá z hlavních znaků, které vyjadřují téma dokumentu, a ve většině případů bývají doplněny o pomocné znaky - všeobecné nebo speciální, které pomáhají blíže identifikovat dokument nebo jeho téma jako např. jazyk dokumentu, jeho forma, geografické vymezení apod. Bližší informace o MDT můžete nalézt na stránkách Národní knihovny ČR na adrese http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=fond_MDT_WWW.htm .

Znaky, které Vás konkrétně zajímají, vyjadřují:

82.02 Literární školy, směry, hnutí

821 Literatura v jednotlivých jazycích

(100) Všeobecný pomocný znak místa - Univerzální ve vztahu k místu.

Mezinárodní. Všechny země všeobecně

(075) Všeobecný pomocný znak formy dokumentu - Učebnice

Nejnovější 5. vydání MDT z roku 2002 je volně dostupné na internetu, http://aip.nkp.cz/mdt/ . Zde můžete zadávat slova, která potřebujete vyjádřit číselnou notací MDT (možnost Slova kdekoliv) nebo naopak vyhledávat číselné notace, pro které neznáte slovní ekvivalent, včetně pomocných znaků (možnost Notace MDT). Knihovny by také měly mít k dispozici tištěné tabulky MDT, které však nejsou tak aktuální jako výše uvedená online verze, ani tak podrobné.