Tři moudré opice z tendaistické budhistické legendy - informace

Text dotazu

Dobrý den,
zajímaly by mě bližší informace k původu a významu legendy o třech moudrých opicích, která pochází z budhismu, případně literatura kde by bylo možné si v češtině o tom něco více přečíst, text na wikipedii je velmi stručný.
Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, na Váš dotaz odpovídá Mgr. David Labus Ph.D. z Ústavu Dálného východu FF UK

Motiv 3 opic (nedívat se, neposlouchat, nemluvit) je připisován Japonsku, ale zdá se, že ještě dříve pochází ze starověkého Egypta a Angkor Watu (Khmérové). Do Jap. se dostal Hedvábnou stezkou přes Čínu. Základní motiv (ony 3 vlastnosti) je ale tak univerzální, že je těžké určit jednoznačný původ, navíc tyto symboly získaly v různých kulturách různé odstíny.

To, že je legenda připisována Jap., pravděpodobně plyne z toho, že jeden buddh. mnich ze sekty Tendai přinesl toto učení z Číny v 8. stol., ale motiv pak žil vlastním životem, a spojil se s jednou lidovou vírou - Kóšin. Je to ovšem komplikovaná záležitost.

Víc se lze dozvědět ze sbírky švýcarského sběratele Emila Schuttenhelma, sbírá motivy tří opiček.

David Labus