Trh práce a nezaměstnanost v zemích Visegrádské čtyřky

Text dotazu

Chtěla bych Vás požádat o doporučení vhodné literatury, ze které bych mohla čerpat při zpracování diplomové práce na téma srovnání vývoje trhu práce a nezaměstnanosti zemí Visegrádské čtyřky od roku 1990 až doposud - zaměřeno především na období transformace, vliv vstupu do EU, hospodářskou krizi.

Odpověď

Níže naleznete pár tipů na vhodné informační zdroje k Vašemu tématu. Některé z nich mají volně přístupné plné texty, popř. statistická data. Doporučuji Vám také prohlédnutí seznamů použité literatury u jednotlivých vysokoškolských kvalifikačních prací jako inspiraci pro případné další relevantní materiály k Vašemu tématu.

Při hledání Vašeho tématu, jak na volném webu, tak např. i v rámci Souborného katalogu VŠE (http://library.vse.cz) doporučuji použít termíny:

trh práce / labour market

nezaměstnanost / unemployment

Visegrádská skupina / čtyřka / V4 / Visegrad Group

Česko, Česká republika / Czech republic

Maďarsko / Hungary

Polsko / Poland

Slovensko / Slovakia

Webová sídla institucí, které volně zpřístupňují statistická data o trhu práce, nezaměstnanosti apod.

Český statistický úřad – Zaměstnanost, nezaměstnanost

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/zamestnanost_nezamestnanost_prace

Central Statistical Office (Poland)

http://www.stat.gov.pl/gus/index_ENG_HTML.htm

Eurostat

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/portal/page/portal/eurostat/home/

Hungarian Central Statistical Office

http://www.ksh.hu/?lang=en

Integrovaný portál MSPV - Výkazy a rozbory zaměstnanosti v České republice

http://portal.mpsv.cz/sz/stat

International Labour Organization - Statistics and databases

http://www.ilo.org/global/statistics-and-databases/lang--en/index.htm

Štatistický úrad Slovenskej republiky

http://portal.statistics.sk

Příklady tištěných publikací ve fondu CIKS VŠE

Dezséri, Kálmán. Business-cycle development in Hungary and Europe: the consequences of EU and EMU accession for Hungary's labour market. Budapest: Institute for World Economics, 2003. 17 s. Working papers, no. 136. ISBN 963-301-404-2.

Dudová, Radka, ed. et al. Souvislosti proměn pracovního trhu a soukromého, rodinného a partnerského života. 1. vyd. Praha: Sociologický ústav Akademie věd České republiky, 2007. 166 s. Sociologické studie = Sociological studies; 07: 3. ISBN 978-80-7330-119-4.

Filipová, Alena. Demographic developments in the Czech Republic and their potential impact on the labour market. Praha: Oeconomica, 2007. 17 s. Faculty of International Relations Working papers, 11/2007 = Working papers Fakulty mezinárodních vztahů; 11/2007. Recenzované studie. ISBN 978-80-245-1342-3.

Flek, Vladislav, ed. Anatomy of the Czech labour market: from over-employment to under-employment in ten years?. Praha: Czech National Bank, 2004. 90 s. Working paper series / CNB; 7/2004.

Flek, Vladislav. Employment and wage structures in the Czech Republic. Praha: Česká národní banka, 1998. 56 s. WP; no. 3. ISBN 80-238-4300-1.

The Hungarian labour market: review and analysis ... Budapest: Institute of Economics, IE HAS National Employment Foundation, 2002- . ISSN 1785-8062.

Jurajda, Štěpán a Terrell, Katherine. Regional unemployment and human capital in transition economies. Prague: CERGE-EI, 2007. 34 s. Working paper series, 345. ISBN 978-80-7343-144-0.

Kotýnková, Magdalena a Němec, Otakar. Lidské zdroje na trhu práce: vývoj a tendence v souvislosti se vstupem České republiky do EU. Praha: Professional Publishing, 2003. 199 s. ISBN 80-86419-48-7.

Kuchař, Pavel. Trh práce: sociologická analýza. Vyd. 1. Praha: Karolinum, 2007. 183 s. ISBN 978-80-246-1383-3.

Musil, Petr. Tendence na českém trhu práce v období transformace. Brno: Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky, 2006. 28 s. Working paper; č. 7/2006.

Musil, Petr. Trh práce a konkurenceschopnost maďarské ekonomiky v období transformace. Brno: Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky, 2007. 34 s. Working paper, č. 20/2007.

Musil, Petr. Trh práce a konkurenceschopnost polské ekonomiky v období transformace. Brno: Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky, 2007. 33 s. Working paper, č. 21/2007.

Organisation for Economic Co-operation and Development. Centre for Co-operation with the Economies in Transition. Social and labour market policies in Hungary. Paris: Organisation for Economic Co-operation and Development, 1995. 190 s. ISBN 92-64-14525-7.

Pavelka, Tomáš et al. Dlouhodobá nezaměstnanost v České republice. 1. vyd. Slaný: Melandrium, 2011. 116 s. ISBN 978-80-8617-576-8.

Potužáková, Zuzana. Strukturální změny českého trhu práce a proměna sociálního modelu. Praha: Národohospodářský ústav Josefa Hlávky, 2012. 109 s. Studie Národohospodářského ústavu Josefa Hlávky; 3/2012. ISBN 978-80-86729-75-6.

Tvrdoň, Michal. Regulace trhu práce v ČR. Brno: Centrum výzkumu konkurenční schopnosti české ekonomiky, 2006. 50 s. Working paper; č. 16/2006.

Večerník, Jiří. Czech society in the 2000s: a report on socio-economic policies and structures. Prague: Academia, 2009. 286 s. ISBN 978-80-200-1750-5.

Winkler, Jiří, ed. a Klimplová, Lenka, ed. Nová sociální rizika na trhu práce a potřeby reformy české veřejné politiky. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2010. 225 s. ISBN 978-80-210-5352-6.

Příklady vysokoškolských kvalifikačních prací VŠE (plné texty jsou dostupné v rámci Souborného katalogu VŠE - http://library.vse.cz)

Čavojská, Eva. Komparatívna analýza prílivu priamych zahraničných investícií a ich vplyvu na ekonomiky Vyšegrádskej štvorky. Praha, 2006. Vedoucí práce Dana Zadražilová.

Harvišová, Simona. Úloha Vyšehradskej štvorky v súčasných podmienkach vývoja. Praha, 2011. Vedoucí práce Anna Klosová.

Hercubová, Alena. Analýza nezaměstnanosti ve vybraných zemích Evropské unie. Praha, 2007. Vedoucí práce Martin Musil.

Hrabal, Vlastimil. Vývoj a dôvody vývoja nezamestnanosti v SR po roku 2002. Praha, 2006. Vedoucí práce Jaroslava Kadeřábková.

Jouzová, Radka. Analýza závislosti nezaměstnanosti v ČR na společensko-ekonomických a demografických faktorech (regresní a korelační analýza). Praha, 2006. Vedoucí práce Jitka Bartošová.

Pekárková, Šárka. Průběh a dopady krize v zemích Visegrádské čtyřky. Praha, 2011. Vedoucí práce Iveta Černá.

Peter, Radoslav. Sociální dopady transformačních reforem a monitorování chudoby na Slovensku. Praha, 2006. Vedoucí práce Jaroslava Durdisová.