Trestný čin

Text dotazu

Hledam veskere informace tykajici se tyrani deti v
Ceske republice na Morave roce 1960.

Odpověď

Dobrý den,

v daném období nebyla otázka týrání dětí tolik diskutovaná jako dnes. V našich zdrojích se nám podařilo dohledat pouze několik článků z roku 1960.

Vycházíme z výběrové rešerše, která byla na toto téma zpracována v roce 1984 pro období 1960 - 1984. Ke zpracování rešerše byly použity katalogy Národní knihovny a výběrová článková bibliografie Články v českých časopisech. Do rešerše je možné nahlédnout v Referenčním centru NK ČR. Záznam o rešerši a dalších možných publikacích k tématu můžete nalézt v Online katalogu Národní knihovny ČR: http://aleph.nkp.cz/cze/nkc .

Z výše zmíněného zdroje vybíráme následující záznamy:

* NAKONEČNÝ, Milan: Psychodiagnostická praxe (třídícího)dětského domova. Otázky defektologie. r. 3, 1960/1961, č. 8, s. 236 - 242.

* PŠENIČNÁ, Marie: Záchytný dětský domov. Škola a život, 1961, č. 7, s. 13 - 15.

* SCHÜRER, M.: Psychologická problematika záchytného dětského domova. Čs. psychologie. r. 4, 1960, č. 1, s. 1 - 12.

Je možné, že o některých konkrétních případech psal denní tisk. Protože ovšem neexistuje žádná podrobnější bibliografie denního tisku z té doby, bylo by nutné dohledávat články s touto tématikou přímo v tisku.

Informace o dalších zdrojích by Vám snad mohla poskytnout Národní lékařská knihovna: http://www.nlk.cz/ . Obrátit se může také na Český statistický úřad, zda se v dané době evidovala např. činnost sociálních odborů apod. (dnes existují statistiky o výkonu sociálně-právní ochrany dětí): http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/home