Trestní zákoník Marie Terezie, český text

Text dotazu

Dobrý den, dlouhodobě se pokouším dohledat české vydání Constitutio criminalis Theresiana císařovny Marie Terezie. Zákoník vyšel roku 1769 německy a téhož nebo následujícího roku i česky. Bohužel nejsem schopen dohledat jediný český výtisk. Chtěl jsem Vás tedy požádat, nemá-li Národní knihovna informace o tom, kde je některý z těchto výtisků uložen a je-li k disposici. Děkuji

Odpověď

Dobry den,

za odborné spolupráce Zdenka Tobolky vyšel

Knihopis českých a slovenských tisků od doby nejstarši až do konce XVIII. století. Praha: Národní knihovna, 1949. D.2. Tisky z let 1501-1800. Část V.
a
Knihopis českých a slovenských tisků od doby nejstarší až do konce XVIII. století : dodatky. Díl II., Tisky z let 1501-1800. Část V., písmeno M-O, čís. 5135-6687 / založil Zdeněk V. Tobolka, pokračovali František Horák a Bedřiška Wižďálková Praha: Národní knihovna České republiky, 2000

kde jsou pod č.5196 uvedeny i signatury knihoven, ktere maji ve svem fondu Vami hledany zakonik Constitutio criminalis Theresiana. Podle sdeleni pracovniku oddeleni rukopisu NK CR se jedna o vytisk, kde je zaroven i cesky preklad. Podle Knihopisu je exemplar napr. v Muzejnim spolku v Bechyni, v Muzeu v Horazdovicich*, v Muzejni knihovne v Praze aj. V Oddeleni rukopisu a starych tisku v Narodni knihovne CR by mel byt trestni zakonik na signature 66 A 9.

*Na základě upozornění čtenáře doplňujeme, že v Muzeu v Horažďovicích se nachází pouze vydání zákoníku v němčině.

O překladech rakouských zákoníků do češtiny byla napsána rozsáhlá studie:
Stupecký, Josef: O českých překladech pořízených v souvislosti s kodifikací rakouského práva civilního, Časopis Národního muzea (Časopis musea Království českého), r. 77, 1903, s. 13-35, 333-348, 479-484, r. 78, 1904, s. 99-115, 300-319, 398-413.