Transplantace obličeje, etické problémy

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych si přečetla některé publikace na téma transplantace obličeje a etické problémy s tím spojené. Prosím vás tímto o zaslání názvů publikací, které se vztahují k tomto tématu. Předem děkuji

Odpověď

První transplantace obličeje proběhla koncem minulého roku, z toho důvodu se najdou spíše články v tisku. Uvádíme několik odkazů na texty (i související), které se nám podařilo zjistit. Řadu dalších článků najdete v databázi Anopress (přístup je možný v mnoha knihovnách včetně NK), v roce 2005 a 2006.

Dále by bylo možné obrátit se na Národní lékařskou knihovnu (www.nlk.cz), která má k tématu blíže.

Pape, Klaus
Knochen- und Knorpeltransplantationen im Kiefer-, Gesichts- und Schädelbereich / Klaus Pape. -- Leipzig : J.A. Barth, 1983. -- 244 s. : il..
-- (Acta chirurgiae maxillo-facialis ; Bd. 6)
Mit 132 Bildern und 6 Tab. -- Bibliogr. na konci kapitol
* Kosti - transplantace - chirurgie obličejová
* Chrupavky - transplantace - chirurgie obličejová

Růžička, Vladislav
Tváří v tvář cizí tváři / Vladislav Růžička
In: VTM Science. -- Praha. -- ISSN 1214-4754. -- roč. 58, č. 7 (200407), s. 52-53
* chirurgie * operační technika * transplantace obličeje * postižení obličeje

http://zpravy.idnes.cz/vedatech.asp?r=vedatech&c=A040527_141631_vedatech_jpl&t=A040527_141631_vedatech_jpl&r2=vedatech